Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD Irak'ta ilerlemeye devam ediyor

17.10.2014 14:53
Terör örgütü IŞİD Kobani'de geriliyor ancak Irak'ın Anbar eyaletindeki ilerleyişi sürüyor.

 

Anbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, Ramadi'de bugün ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Kerhut, araçları ve insanları kapsayan sokağa çıkma yasağı kararının, IŞİD üyelerinin Ramadi'ye saldırı düzenleme ihtimaline karşı önlem olarak alındığını vurguladı.

GÜVENLİK GÜÇLERİ KARŞILIK VERİYOR

Ramadi'de güvenliğin iyileşme gösterdiğini belirten Kerhut, ancak kentin güney, kuzey ve batı kesimlerinde yer yer IŞİD üyeleri ile çatışmaların yaşandığını ve güvenlik güçlerinin örgüte karşı koyduğunu ifade etti.

Anbar Eyalet Meclisi kararın sadece bugün için geçerli olduğunu, halktan zorunlu haller dışında sokağa çıkmamalarını istedi. 

HEDEFTE BAĞDAT VAR

Hadise Kaymakamı Abdulhakim Cuayfi ise IŞİD unsurlarının Ramadi’nin batısındaki Hit kentinde tüm yardım yollarını kestiğini ve Hadise’deki tüm aileleri kuşatma altına aldığını ifade etti.

IŞİD üyeleri yaklaşık bir haftadır bölgeye gıda, ilaç ve yakıt girişini engelliyor.

HAVA SALDIRILARI SONUÇ VERMİYOR

ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.
Ancak bu hava saldırıları şu ana kadar IŞİD'in ilerleyişini durdurmayı başaramadı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagom Sözcüsü John Kirby, IŞİD ilerleyişine rağmen Bağdat'ın ani bir saldırı tehdidiyle karşı karşıya olmadığını öne sürdü. Irak Başbakanı Haydar İbadi de 'Bağdat güvende' ifadelerini kullandı.

Örgütün son üç haftada ele geçirdiği üç önemli askeri üs başkent Bağdat'ın sınırlarına yaklaşık 40 kilometre mesafede.

 

Kaynak:Al Jazeera

Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri