Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD: Kobani'den geri çekildik çünkü...

02.02.2015 09:36
Suriye’nin Kobani kentine 16 Eylül’den bu yana saldıran IŞİD, yenilgiyi kabul etti.

Yayınladıkları videoda koalisyon uçaklarının ağır bombardımanına atıf yapan bir IŞİD'li militan, “Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık” dedi.

Örgüt, yayınladığı videoda, resmen kentten çekildiğini açıklarken, yeniden saldıracakları tehdidinde bulundu.

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) 16 Eylül’den beri kuşatma altında tuttuğu Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentinden geri çekildiğini kabul etti. Geçtiğimiz pazartesi günü Kobani’deki Kürt güçleri, “kenti IŞİD militanlarından temizlediklerini” açıklamıştı.

BİRAZ ÇEKİLDİK

Amerikan haber ajansı AP, Kobani’yi ele geçirememenin IŞİD için ağır bir darbe olduğunu belirtti. Video kaydında kuzey Afrika aksanıyla Arapça konuşan bir militan Kobani yerine Ayn el İslam adını kullanarak, “Bir süre önce bombardıman ve bazı kardeşlerimizin ölümünden ötürü Ayn el İslam’dan biraz çekildik. İslam Devleti (IŞİD) kalacak. Bunu Obama’ya söyleyin” dedi. Bir başka IŞİD militanı ise, “Savaş uçakları bina bırakmadı. Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık. Savaş uçakları gece-gündüz bombalıyordu. Her şeyi bombaladılar. Motosikletleri bile” dedi.

Bu haber toplam 1848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri