Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sınır hattında IŞİD önlemi!

15.07.2014 14:54
IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri, Suriye'nin sınıra yakın Telabyad ve Carablus ilçelerini ele geçirmesinin ardından, PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD kontrolündeki Kobani ilçesine yöneldi.
Türkiye sınırına yerleşmeyi hedefleyen IŞİD militanları, sınır hattının önemli bölümünde hakimiyeti sağlamak için kontrolü elinde bulundurduğu Carablus ile Telabyad arasında kalan Kobani'ye yöneldi. Örgüt, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin karşısında PKK’nın bu ülkedeki uzantısı PYD yönetimindeki  Kobani'yi istiyor. IŞİD militanları 10 gün önce Carablus bölgesinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kobani’ye doğru güzergah üzerindeki köylerde çatışarak ilerlemeye başladı. Türkiye sınırına yakın noktalarda yaşanan ve halen süren çatışmalarda bazı köylerin kontrolü IŞİD’e geçti. 
 
IŞİD’DEN PYD’YE 19 Temmuz TEHDİDİ
 
IŞİD güçlerinin Kobani’ye yönelik saldırı başlatması ile kullandığı sosyal medya hesaplarından 19 Temmuz tarihi ile PYD’yi tehdit eden mesajlar yayınladı. IŞİD’in seçtiği 19 Temmuz tarihinin sebebinin ise, PYD’nin silahlı kanadı olarak kurulan YPG’nin 19 Temmuz 2012’de Kobani’de hakimiyetini ele geçirmesinden kaynaklandığı ve yıldönümünde buna son vermek için saldırıyı başlattığı iddia edildi.
SINIRDA ALARM VERİLDİ, KRİTİK NOKTALARA TAKVİYE YAPILDI
 
Kobani’yi ele geçirmek isteyen IŞİD’in, Türkiye sınırına noktalarda başlattığı ve halen süren çatışmaların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri alarm durumuna geçti. Çatışmaların sürmesi ve şiddetlenebileceği yönündeki bilgiler üzerine sınır hattında önlemler artırıldı. Gaziantep’in Karkamış ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçeleri arasındaki güzergahta çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelere takviye birlikler gönderildi ve kritik noktalara zırhlı araç ve asker görevlendirmesi yapıldı. Yaşanan sıcak gelişmelerin ardından sınır hattında asker devriye sayısını artırdı. 24 saat boyunca zırhlı araçlarla devriye görevi yapılırken, sınır hattında nöbetçi kulübelerinin sayısı 2’den 3’e yükseltildi ve olası durumlara karşı güçlendirildi. Kulübelerde 2 saatte bir değişimi yapılan askerler eli tetikte yaptıkları nöbet görevi sırasında dürbünle de Suriye tarafını izleyerek gelişmeleri takip ediyor.
 
SURİYE 24 SAAT İZLENİYOR
 
Sınır hattında zırhlı araçların konuşlu olduğu karakollarda da tedbirler artırıldı. Karakollarda ve hakim tepelerde tank, obüs, zırhlı araçların yanı sıra hava savunma radarları da konuşlandırıldı. Karakollarda, kritik görülen noktalarda ve Suriye’yi gören hakim tepelerde askerler termal kameralar ile sınırın karşı tarafını 24 saat boyunca izleyerek gelişmeleri anlık olarak üstlerine bildiriyor. 
 
ONLARCA TANK SINIRDA BEKLİYOR
 
IŞİD tehdidi altındaki Kobani’nin hemen karşısında bulunan Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin Mürşitpınar Köyü’nde de güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Suriye’deki olayların başlamasının ardından Mürşitpınar Köyü’ndeki 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı 6’ncı Bölük Komutanlığı bahçesinde halen onlarca tankın beklediği görüldü.
 
KAÇAK GEÇİŞ VE KaçakÇILIĞA hendekLİ ÖNLEM
 
Sınır hattında IŞİD ile PYD militanlarının çatışmasını yakından takip eden asker, bir yandan da kaçakçılık ve kaçak geçişlere karşı mücadele veriyor. Son zamanlarda Suriye tarafından gelen ve ateş açarak çatışan grupların da ortaya çıkması üzerine asker, önlem amacıyla sınır hattında bazı bölgelere hendek kazdı. Hatay’dan Mardin’e kadar uzanan sınır hattında askerin riskli ve kritik olarak belirlediği bölgelere 1 ile 20 kilometreyi bulan 2 metre genişliğinde bazı bölgelerde 2,5 kimi yerlerde ise 4 metre derinliğinde kazdırılan hendekler ile kaçakçılığın ve kaçak geçişler önleniyor.
 
KOBANİ NÜFUSU 4 KATINI AŞTI
 
IŞİD’in Telabyad ile Carablus arasında kaldığı için kendisine hedef olarak belirlediği Suriye’nin Halep kentine bağlı Kobani ilçesinde de endişeli bir bekleyiş var. Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin karşısında olan ve Suriye’de olaylar başlamadan önce nüfusu 100 bin civarındaki Kobani’de, nüfusun savaşla birlikte 400 bini aştığı bildirildi. Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı ve iç karışıklığın başlamasının ardından PYD’nin kontrolüne geçen Kobani’ye, çatışmaların yaşandığı iç kesimlerden Kürtlerin yanı sıra Arap ve Türkmenlerin de göç ettiği belirtildi. Aynı zamanda PYD eş başkanı Salih Müslim’in de memleketi olan Kobani’de, IŞİD güçlerinin saldırısına karşı önlemler alındığı, silahlı grupların ilçe dışında yapılan mevzilere yerleştirildiği bildirildi.
 
YENİ GÖÇ DALGASI ENDİŞESİ
 
Kobani’de PYD’nin sivil halkı da silahlandırdığı ileri sürülürken, ilçeyi tehdit eden IŞİD güçlerinin buraya ulaşması ve çatışmaya başlaması Türkiye’ye yeni bir göç dalgasının başlama ihtimalini de gündeme getirdi. Yerel kaynaklar, olası bir çatışma durumunda on binlerce insanın birkaç yüz metre uzaklıktaki Türkiye’ye sığınmak için Kobani’den kaçmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Öte yandan, geçen yıl geçici olarak askeri amaçlı olarak açılan ancak 2 ay önce geçici gümrük bölgesi ilan edilerek polisin görevlendirildiği Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan halen haftanın 2 günü insani yardım ile ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilerin geçişine izin veriliyor.
 
Bu haber toplam 2242 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri