Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD'e yönelik 2 aşamalı mücadele planı

22.07.2015 11:31
Suruç saldırısının ardından toplanan güvenlik zirvesinden IŞİD'e yönelik 2 aşamalı mücadele planı çıktı.

Son altı ayda 600'den fazla kişiyi IŞİD militanı oldukları şüphesiyle gözaltına alan, 150'yi aşkın teröristi tutuklayarak cezaevine gönderen Ankara, Suruç'ta meydana gelen terörist saldırıyı "bizimle uğraşma" mesajı olarak algıladı.

IŞİD'le artan mücadele kesintisiz sürecek. Operasyon ve istihbarat çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Örgütle mücadelede IŞİD'in Türkiye'deki terör ağına yönelik operasyonlar öncelik haline geldi.

Örgütün Türkiye içindeki mali ve lojistik ağı çökertilecek. Örgüt mensuplarını Suriye ve Irak'a geçiren irtibat elemanları, yurtdışındaki kadroyla temas kuran isimler, finans kaynakları hedef olacak. Ayrıca Türkiye'deki IŞİD sempatizanları yakın takipte tutulacak. Suruç'ta gerçekleşen intihar saldırısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık'ta topladığı güvenlik zirvesinde ve güvenlik bürokrasisinin yaptığı diğer toplantılarda Suruç'ta 32 vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısı ve saldırının ardında olduğu tahmin edilen IŞİD terör örgütü masaya yatırıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmede saldırının Türkiye'yi hedef aldığı, Türkiye'deki IŞİD uzantılarına yönelik artan operasyonların örgütü rahatsız ettiği, bu yüzden Türkiye'ye "bize dokunma" mesajı verilmek istendiği analizi yapıldı. Bombalı saldırının Kobani'ye gitmeye çalışan vatandaşlara yönelik olması da PYD-IŞİD çatışmalarıyla ilintilendirildi. Ankara, "IŞİD'le mücadeleden geri adım yok" kararını teyit etti.

DEV OPERASYON GELİYOR

Ekim 2013'te Türkiye'nin terör örgütleri listesine aldığı IŞİD'le mücadelede atılan adımların hız kesmeden devam etmesi, ayrıca IŞİD'in Türkiye'deki tüm ağının ivedilikle çökertilmesi gerektiği vurgulandı.

Ele alınan kararlara ilişkin detaylar şöyle:

Operasyonlar ve istihbarat çalışmaları artırılacak. Mücadelede iki aşamalı strateji uygulanacak. Öncelik Türkiye'deki IŞİD ağının belirlenip etkisizleştirilmesine verildi. Organizasyonu sağlayan kritik isimler belirlenip deşifre edilecek. Türkiye'de faaliyet yürütmelerine geçit verilmeyecek.

SINIR HATTINDAKİ HÜCRE Mİ?

Örgütün Türkiye'teki kapasitesi çökertilecek. Örgüt mensuplarını Suriye ve Irak'a geçiren lojistik elemanlar, örgütün yurtdışındaki isimleriyle temas kuran isimler ile finans kaynakları hedef olacak. İkinci aşamada sıra alt düzey IŞİD mensuplarına gelecek. Örgütün Türkiye'deki sempatizan ve elemanlarının takibi için ek kaynak ve personel ayrılacak. Güvenlik toplantısında saldırının IŞİD'in sınır hattındaki hücre yapılanmalarından biri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. IŞİD'in, olayın üzerinden geçen 24 saat içinde saldırıyı üstlenmemesi bununla irtibatlandırılıyor. Tavizsiz yaklaşım hem IŞİD hem de Türkiye içindeki tüm terör örgütlerine karşı uygulanacak. IŞİD'le mücadele ederken, PKK ve diğer yapıların etki alanlarını artırmasına izin verilmeyecek.

Sabah

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri