Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IŞİD’in sıradaki hedefi kim?

06.01.2015 02:21
IŞİD’in yayın organı Dabiq dergisinde, kısa süre önce hala örgütün elinde bulunan Ürdünlü pilot Maaz El-Kassasbah ile yapılan bir röportaja yer verildi.

Haber10 muhabiri Reşat Okur’un haberine göre genelde ABD’deki mahkûmlara giydirilen turuncu bir tulumlu resmi yayınlanan genç pilot, röportajın sonunda yönlendirilen kaderiyle ilgili ne düşündüğü sorusuna infaz edileceği cevabını verdi.

Lübnanlı gazeteci Diana Moukalled’in yorumuna göre, röportaj Ürdün’de büyük yankı uyandırırken, esir pilotun durumu milli mesele haline geldi. Ürdün hükümeti olayı çözüme kavuşturmak için seferber oldu. Bu arada alınan bazı iddialara göre esir pilotun durumu İŞİD içinde de çatlaklara neden oldu. Onaylanamayan bilgilere göre, militanların bır kısmı pilotu infaz etmekten yanayken, bır kısmı ise koz olarak kullanmak istiyor. Örgütün bugüne kadar infaz etmeyi planladığı hiçbir esirle röportaj yapmaması ve infazları sırasında birkaç kelime etmesi dışında kendilerini bu şekilde ifade etmelerine izin vermemesi, Ürdünlü pilotla ilgili farklı planları olduğu yönünde yorumlandı.

 

Gözler Ürdün’e mi çevrildi?

Derginin son sayısında Ürdünlü pilotla yapılan röportajın yanı sıra, Ürdün’ün en tanınmış Selefi şeyhlerin, halkı “yanlış yönlendiren” imamlar olarak tanıtılan yazılara da yer verildi. Yine aynı sayıda Ebu Jarir El Şamali isimli bir kişi El Kaide’den İŞİD’e geçişini anlatırken, yazıda Ürdün’deki bazı yerlere ve Ebu Musab El Zarqawi gibi kişilere de değiniliyor.

İŞİD’in Dabiq aracılığı ile neden Ürdün’e bu kadar odaklandığı akıllara IŞİD’in dünyanın her yerinden destekçi çekme amacının yanı sıra Ürdün’ün örgüte karşı sert tutumundan rahatsız olmasını da akıllara getirdi. İŞİD’e karşı kurulan koalisyon güçleri arasında yer alan Ürdün Krallığı, İŞİD ve El Kaide gibi örgütlerin karşısında durduğunu açıkça ifade ediyor. Ürdün aynı zamanda örgütün hedefi haline gelen Ebu Qatada, EL Maqdisi ve Zarqawi gibi isimlerin memleketi olarak biliniyor.

İŞİD’in Ürdün’e odaklanmasının aynı zamanda ülkenin esir pilotla ilgili ne kadar müzakere etmeye hazır olduğuyla da bağlantılı. Pilotun serbest bırakılmasına karşılık örgütün Ürdün’de tutuklu bulunan bazı mensupların serbest bırakılması koşulu Ürdün için kolay olmadığı kadar, diğer tarafta örgütün, eline geçmiş bir müzakere kozu olan esir pilotu infaz etmesi de kolay görünmüyor.

Haber 10

Bu haber toplam 3300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri