Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslâm dünyası, Ramazan’a buruk giriyor

29.06.2013 00:00
İslam coğrafyasında işgaller, çatışmalar, baskılar, açlık ve ayrımcılık sürüyor. İslam dünyası Ramazan’a hazırlanırken, Müslümanların maruz kaldığı sorunlar her geçen gün büyüyor.

Suriye’de İç Savaş

Suriye’deki rejim askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar 2 yıldır devam ediyor. Çatışmaların, bölgedeki Şii-Sünni çatışmasını körüklediği belirtiliyor. Mart 2011’den buyana yaşanan çatışmalarda yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Irak’ta Çatışmalar

2001’de Irak’ın işgalinden sonra on binlerce sivil öldürüldü, kadınlara tecavüz edildi. Ülkede körüklenen iç savaş hâlâ sürüyor. ABD’nin 2014’te çekileceğini açıklamasından sonra başlayan saldırılar, her geçen gün artıyor.

Filistin İşgal Altında

Filistin, 1948 yılından buyana İsrail işgali altında bulunuyor. Filistinli Müslümanlar, İsrail yönetiminin saldırıları ve baskılarıyla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen İsrail, 2006’dan beri Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ambargo altında tutuyor.

Doğu Türkistan’da Müslümanlara Saldırılar

Çin Hükümeti tarafından 1949’dan beri işgal altında tutulan Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik asimilasyon ve katliamlar sürüyor. Son olarak Doğu Türkistan’ın Turfan bölgesinde meydana gelen çatışmalarda, 27 kişi hayatını kaybetti.

Arakan’da Müslümanlara Baskı

Myanmar’da Müslümanlara yönelik baskılar, 1960’lı yıllardan buyana sürüyor. Budist çoğunluğun yönetimindeki ülkede, Roghinya Müslümanları vatandaş olarak kabul edilmiyor. Müslümanların okula gitme, seyahat etme ve evlenme haklarının sınırlandırıldığı ülkede, en son Müslüman ailelere 2 çocuk yapma sınırı getirildi. Temmuz 2012’de başlayan olaylarda yüzlerce insan hayatını kaybederken, binlercesi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Afrika’da Açlık Ve Çatışmalar

Doğal kaynakları batılı ülkeler tarafından sömürülen Afrika, açlık, susuzluk ve kıtlıkla mücadele ediyor. Müslümanların yönetimden uzaklaştırıldığı ülkelerde, radikal örgütler ile yönetimler arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. BM raporlarına göre Afrika’da açlık sınırında olan insan sayısı 175 milyondan 239 milyona yükseldi.

Pakistan

Pakistan’da, Şiiler ve Sünniler arasındaki saldırılar sürüyor. Şiiler Sünnilerin, Sünniler de Şiilerin camilerine saldırıyor. Saldırılarda son 4 ayda 200 kişi hayatını kaybetti. 11 Mayıs’ta yapılan seçimlerinde Navaz Şerif’in Başbakan olması, ülkede istikrarın sağlanmasına yetmedi.

Afganistan

Afganistan’da güvenlik güçleri ile Taliban güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Afganistan’da son 1 ayda yaklaşık 600 kişi hayatını kaybetti. Ülkede ABD’nin 8 hava üssü bulunduğu belirtiliyor.

Tunus

Arap Baharı’nın başladığı ülke olarak bilinen Tunus’ta siyasal istikrarsızlık devam ediyor. Muhalif politikacı Şükrü Belid’in öldürülmesi, gösterilere neden olmuştu.

Libya

Libya’da Kaddafi rejiminin yıkılmasının üzerinden 2 yıl geçmesine karşın ülkede istikrar ortamı sağlanamadı. Meclis başkanlığı seçimlerinin birkaç defa ertelendiği ülkede, aşiretler arasında sürekli çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti.

Mısır

Mısır’da, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarının devrilmesinden sonra Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanı olması, sokakları yatıştırmaya yetmedi. Cumhurbaşkanın yetkilerini artıran yasal düzenleme, gösterilere neden oldu. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenler oldu. Anayasa Mahkemesi, söz konusu yasayı iptal etti. Mısır’da iktidar yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda en az 200 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Muhalifler, Mursi’nin Cumhurbaşkanlığını bırakmasını, parlamento seçimlerinin öne alınmasını talep ediyor.

Çeçenistan

Çeçenistan, 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Rusya tarafından işgal edildi. 22 yıldır ülkede devam eden çatışmalarda, 250 bin insanın hayatını kaybettiği, yüzbinlerce yaralı olduğu tahmin ediliyor. Rusya destekli hükümet tarafından yönetilen Çeçenistan’da, 500 bin insan ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.

Avrupa’da İslamafobi

Avrupa’da Müslümanlara yönelik etnik ve dinsel ayrımcılık her geçen gün artıyor. Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi (EUMC) tarafından hazırlanan rapora göre Avrupa’da Müslümanlara yönelik ayrımcılık, eğitim, iş ve barınma alanlarında yoğunlaşıyor. Müslümanlar, tehditlerden fiziksel saldırılara kadar değişen İslamofobi eylemlerine maruz kalıyor.

Bu haber toplam 2712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri