Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam Dünyasında Bayram Coşkusu

15.10.2013 12:54
İran, Pakistan, Fas ve Moritanya dışındaki Müslüman ülkelerde Kurban Bayramı kutlanıyor.

Dubai'de, sabahın erken saatlerinde "Musalla El Eid" Namazgah adı verilen açık alanlara gelen Müslümanlar, bayram namazlarını kumların üzerinde kıldı.

Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki diğer emirliklerde, merkezi noktalarda bayram namazları, özel hazırlanan bu geniş alanlarda, bayramlarda topluca namaz kılınıyor. Namazgah'a uzak bölgelerdeki camilerde de bayram namazı kılınabiliyor.

Dubai'de kurbanlar, sadece yönetimin belirlediği toplu kesim alanlarında kesilebiliyor. Şehir merkezinde kurbanlıkları veya kesilişlerini görmek pek mümkün olmuyor. Festival havasında kutlanan bayramda, Dubai'deki çok sayıda alışveriş merkezi çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Başkent Abu Dabi'deki fuar merkezi bayram alışveriş festivaline ev sahipliği yaparken, Eş-Şarika'da 3 gün devam edecek kutlamalarda havai fişek, su ve ışık gösterileri düzenlenecek.

Kırgızistan

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te on binlerce Müslüman, Kurban Bayram namazını Başbakanlık binası önündeki meydanda kıldı.

Kuveyt

Kuveyt'teki Müslümanlar Kurban Bayramı namazını, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açık alanlarda kıldı.

Kuveyt Vakıflar Bakanlığı, Kurban Bayramı namazı için ülke genelinde 71 açık alan tahsis etti. 

Çin

Çin'de Müslümanlar Kurban Bayramı namazını kılmak için ülke genelindeki camilerde bir araya geldi. 

Başkent Pekin'de bulunan ve ülkenin en eski camilerinden olan Niucie Camisi'nde toplanan binlerce Müslüman, bayramın faziletiyle ilgili vaazın ardından bayram namazını eda etti. 

Çin'deki 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman ve resmi rakamlara göre ülkede 20 milyondan fazla Müslüman yaşıyor.

Kazakistan

Kazakistan'da başkent Astana'da bulunan, Orta Asya'nın en büyük camilerinden Hazret Sultan, bayram namazına gelenlerle hınca hınç doldu.

10 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği caminin etrafında bayram namazı öncesi güvenlik önlemleri alındı.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri