Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam karşıtı Wilders'e ‘nefret suçu’ davası

30.03.2011 18:43
İslamı "faşist" olarak tanımlayan, Kuran'ı Hiter'in Kavgam kitabıyla karşılaştıran Hollandalı İslam karşıtı Wilders ‘nefret suçu’yla yargılanacak.

Hollanda Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, daha önce yaptığı bir konuşmasında İslamı "faşist" olarak tanımlamış, Kuran'ı Hiter'in Kavgam kitabıyla karşılaştırmıştı. Amsterdam mahkemesi, Hollandalı aşırı sağcı siyasetçiyi, halkı Müslümanlara karşı kin ve nefrete tahrik etme suçlamasıyla açılan davanın görülmesine karar verdi.

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, hakim Marcel van Oosten, Nazilerle yapılan karşılaştırma dolayısıyla mahkemenin davayı görebileceğine karar verdi. Ancak hakim, Wilders'in Kuran için söylediği "o faşist kitabı yasaklayın" cümlesi için getirilen suçlamayı düşürdü.

13 Nisan'da yapılacak duruşmada, İslam ve Orta doğu üzerine üç uzmanın ifadesine de başvurulacak. Wilders, suçlamanın konusu olan sözleri Lahey kentinde sarf ettiği için Amsterdam mahkemesinin davayı yürütemeyeceğini söylüyordu.

Wilders sözlerinin İslam üzerine meşru bir siyasi tartışmanın parçası olduğunu savunuyor

Lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin Hollanda'da yeni koalisyon hükümetine dışarıdan verdiği destek nedeniyle Geert Wilders siyasette kilit bir konuma gelmişti.

Ntvmsnbc.com 

Bu haber toplam 1920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri