Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslami Cihat ve Hamas'ın Suriye konusundaki farkı

18.10.2012 01:49
Hamas Suriye Devrimi'ne açıkça destek vermezden çekinemezken, İslami Cihat ise Suriye Devrimine Hamas'tan farklı bir bakış açısı ortaya koydu.

İsmail Heniyye Kahire’deki Ezher Camisi minberinden verdiği cuma hutbesinde Suriye devrimini açıkça deteklediklerini ifade etmişti.Minberden cemaate ve Mısır kamuoyuna seslenen Başbakan İsmail Heniyye Tahrir Meydanını dolduran genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla çocuğuyla tüm Mısırlıları kazandıkları zaferden ötürü tebrik etmişti. İslam ve Arap alemi için tarihi bir dönem noktası olarak değerlendirdiği Mısır devrimine değinen Heniyye bunun yeni bir dönem oluşturduğunu belirtmişti.

Zafere şahitlik ettiklerini söyleyen İsmail Heniyye Mısır devriminin yeni bir dönem başlattığını, siyasi ve medeniyet alanındaki fetretlere ve içişlerine yabancı müdahalesine son verdiğini ifade etti. 2006 yılından itibaren HAMAS hükümetinin de yaşadıklarına kısaca değinen Heniyye uluslararası camianın hür sandıklardan zaferle çıkıp hükümet kurmalarına rağmen kendilerine yönelik ambargoya katılmalarına işaret etti. Siyonist saldırı karşısında boyun eğmediklerini söyleyen, İsraili tanımayarak direnişe devam eden ve esir değişimi ile 1057 kahraman Filistinlinin kurtarıldığına da değindi konuşmasında.

Uzun süren konuşmasının sonunda Heniyye şunları söyledi: “Arap Baharının yaşandığı tüm halkları ve İslam ümmetini tebrik ediyorum. Ve ben hürriyet, demokrasi ve ıslah için çalışan kahraman Suriye halkını da tebrik ediyorum.”

Bunun üzerine kalabalık cami tekbirlerle inledi ve sloganlar atıldı. “Defol defol ya Beşşar ey Zalim” diyen kalabalık aynı zamanda “Ne İran ne Hizbullah Suriye İslami Devrimi” diyerek açıkça Esede destek veren şer eksenini de kınamıştı.

Hamas'ın bu desteği sonrasında İslami Cihat'tan farklı bir ses ortaya çıktı. İslami Cihat Suriye Devimi'ne farklı bakıyor.

İşte İslami Cihat yetkililerinden Ebu Visam ile yapılan röpotaj ve İslami Cihat'ın Suriye olaylarına bakışı:

Suriye’deki hadiseler Hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu Hadiseler gerçekten bir Devrim mi, yoksa uluslararası bir tuzak mı?

Ebu Visam: Suriye’de yaşanan hadiselerde, dış güçlerin parmağının olduğu aşikâr. Biz, Suriye halkının reform yapma hakkını inkâr etmiyoruz. Fakat uluslararası müdahale, olayları çarpıtıp, kendi çıkarları doğrultusunda, yönlendirmeye, yansıtmaya çalışıyor.

Suriye’de yaşanan hadiseler Filistin direnişinin nasıl etkiliyor?

Ebu Visam: Suriye’de yaşanmakta olan bu hadiseler Filistin direnişi çok menfî yönde etkiliyor. Çünkü Şam, bütün Filistinli hareketindeki bütün direniş grublarının karargâhlarının bulunduğu tek başkent ve Şam, bugün, bunun milletlerarası bedelini ödüyor Suriye’de 700 bin sivil Filistinli yaşamaktadır.

Türk Hükümetinin Suriye’ye karşı tavrı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ebu Visam: Her ülke gibi, biz başka hiçbir ülkenin, Suriye’nin içişlerine karışmasını istemeyiz.

Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinden sonra, görüşlerinizde bir değişiklik oldu mu?

Ebu Visam: Biz, Ankara veya başka bir başkent karşısında bir siyasî duruş almıyoruz. Her iki ülke de, Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasına girdiğini ki, bu açıkça bir hava sahasının ihlâlidir, açıkladı. Dolayısıyla, ne Türkiye ve ne de Suriye için olumsuz bir tavır sergilemiyoruz. Hayatını kaybeden iki pilot için üzgünüz.

One Minute hadisesi ve Mavi Marmara saldırısından sonra, Tayyip Erdoğan’ın İsrail karşısındaki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ebu Visam: Tayyip Erdoğan İsrail karşısında daha saygın bir tutum almalı. Mavi Marmara’da şehid olanlara ihanet edilmemeli. Mavi Marmara katliamından sonra Erdoğan, hiç de ciddiye alınabilecek bir tutum sergileyemedi.

Biz şehidler için, Suriye’de, Lübnan’da Abu Dabi’de daha muazzam destek ve sempati hissettik, verdik.

Türk Halkı ve AKP Hükümeti arasında, Suriye’deki hadiselere bakış konusunda bir farklılık görüyor musunuz?

Ebu Visam: Evet, bir çok farklılık görüyoruz. Hükümetin politikasını eleştiren, yanlış bulan bir çok muhalefet partisi ve devlet adamı var.

İsrail, Suriye’ye karşı bir savaş istiyor mu?

Ebu Visam: Tabii ki. Çünkü, dolaylı veya dolaysız, böyle bir savaştan en kârlı İsrail çıkar. Zaten İsrail Mısır’da bir işbirlikçi kaybetti. Suriye, İsrail plânları karşısındaki en büyük engel.

İran’ın durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ebu Visam: İran, açıkça bölgedeki tek düşman ülkenin İsrail olduğunu ve İsrail’in kanuni dayanakları olmayan, suni bir devlet olduğunu söylüyor. Bildiğiniz gibi, İran halkı ve devleti, Suriye halkı ve devletini destekliyor.

7 sene önce, Ürdün kralı Abdullah, bölgede hiçbir zaman bir Şii yayılmacılığına izin vermeyeceklerini söyledi. Bunu nasıl değerlendireceksiniz?

Ebu Visam: Her ülkenin kendine has problemleri var; o yıllarda, Mısır’la, Ürdün arasında bir sürtüşme vardı; bu sebebten sanırım. Bu, dinî muhtevadan çok, siyasî bir duruştur.

Türkiye’deki medya ve El-Cezire ve El-Arabiya, Suriye’deki Nusayri azınlığın, Sünnlileir ezdiğini ve rejim değişikliğinin gerekliliğini haber yapıyorlar?

Ebu Visam: Sünni-Alevi kavgasını kullanmak istiyorlar. Suudiler de Sünnileri destekliyor. Fakat hadiseler, her şeyden önce politik.

FHKC( Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) Lideri Ahmed Cibril, yayınladığı bir manifestoyla, Suriye’ye karşı hangi devlet savaş açarsa (buna Türkiye de dahil) o devlete karşı savaşacaklarını söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz, bu konuda?

Ebu Visam: FHKC kendi görüşünü açıklıyor, bu konuda bizden yorum yok. Ama bizim analizimiz, Suriye’ye dışarıdan yapılacak herhangi bir dış müdahale neticesi, bütün bölgenin ateş hattına ve savaşa gireceğidir. Bu bir İslâmî Cihad ki, sonucunu hiç kimse kestiremez. Eğer bölgede bir ayrışma, taraflaşma olursa, biz; İsrail’le kim savaşıyorsa onu destekleyeceğiz. Ve, her kim Filistin’i savunuyorsa onunla beraberiz. İsrail esas düşman, bu hiç unutulmasın!

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, bölgede etkin bir ol oynayabilecek mi?

Ebu Visam: Mısır C. Başkanı Mursi, önce Mısır’daki trajik durumu düzeltmeye çalışmalı, sonra Filistin davasında bir ana rol üstlenebilir. Mursi, tabii ki, Hüsnü Mübarek’ten 100 kat daha iyi. Ona karşı negatif bir düşüncemiz yok ve bekliyoruz. Önce, Gazze’deki ambargoyu yumuşatabilecek mi?

Siz, Hamas’la da, El-Fetih’le de görüşüyorsunuz. Hatta, onları diyalog masasına siz oturtunuz. Hamas’la, El Fetih arasındaki gerilimin sebebi nedir?

Ebu Visam: Uyuşmazlık, siyaset, vizyondaki değişiklikler, farklılıklar. Bazıları, İsrail’in müttefik olduğunu düşünüyor, fakat biz onun düşman olduğunu düşünüyoruz. Filistin halkının meselelerini çözmeleri için zamana ihtiyaçları var.

İsrail otoritesini kaybettikçe, Filistin’e baskı yapmak için ABD yardımıyla, malî yapılanmayı da kullanarak, yolları kapatarak halkımızı sindirmeyi düşünüyor... Bu durumu suistimal ediyor.

Şu ânda, her şeyden önce, Suriye ve halkını korumak için, politik uzlaşma ve Filistin ve özgürlük hareketi için siyasî bir program gerekir.

Gerçek düşman İsrail’dir! (Abna)
 

Bu haber toplam 4720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri