Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İspanyol yargıçtan İsraile dava

29 Ocak 2009 / 19:25
2002'de aralarında Hamas lideri ve on dört sivilin de bulunduğu Filistinlilerin İsrail saldırısı sonucunda öldürülmesine yönelik, İspanyol yargıç İsrail aleyhinde dava açtı.
İsrail’in 2002 senesinde Gazze’ye yaptığı saldırıları “insanlık suçu” olarak değerlendiren İspanyol yargıç İsrail’e dava açınca İsrail savunma bakanı Ehud Barak da bu davanın düşmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

Eski İsrail Savunma Bakanı Benjamin Ben-Eliezer adına yapılan şikayet Madrid’de bulunan yargıç Fernando Andreu’ya Filistin İnsan Hakları Merkezi tarafından ulaştırıldı.

İsrail Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, davanın düşmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

2002 yılındaki İsrail’in Gazze saldırılarında büyük bir bölümü küçük çocuklar olmak üzere 14 sivil öldürülmüş, yaklaşık 150 sivil de farklı yerlerinden yaralanmıştı.

Yargıç Andreu, nüfus yoğunluğu fazla olan yerlere yapılan bu tarz saldırıları “insanlık suçu” olarak değerlendirdi.

İspanyol yargıç, iki tane komisyonun bu davayla ilgili çalışmasını, bunlardan birinin İsrail’li yetkililerle alakalı soruşturma başlatması ve diğer komisyonun da Filistinli görgü tanıklarının ifadelerini incelemesini istediğini belirtti.

Ben Eliezer’in yanı sıra İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Dan Halutz, Başsavcı Doron Almog, Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleri Giora Eiland, Michael Herzog ve Avi Dichter de dava çerçevesinde yargılanacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri