Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Kendi Büyükelçilerine Tehdit!

04.01.2013 03:46
'Politikamızı beğenmeyen ya siyasete girsin ya da istifa etsin.'

İsrail'in bazı politikalarından diplomatları da rahatsız. Bunun son örneği büyükelçiler konferansında ortaya çıktı.

İsrail'in yeni yerleşim yerleri açma kararının zamanlaması hakkında sorulan sorular, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanını çileden çıkardı. Yaakov Amidror, diplomatlara "Eğer politikalarımızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, ya siyasete girin ya da istifa edin” dedi.

İsrail Durmuyor Ancak...

Yeni yerleşim yerlerine tepkiler artarak sürüyor. Ama İsrail durmuyor. Doğu Kudüs'te yeni yerleşim merkezi kurma girişimlerini tek tek hayata geçiriyor.

Son olarak Kasım ayında stratejik bölgeye, 3 bin ilave konut inşa edilmesine karar verdi. Bu karar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Filistin'e "üye olmayan gözlemci devlet statüsü" tanınmasından bir gün sonra gelmişti.

Kararı hem Avrupa Birliği hem de Birleşmiş Milletler kınadı.

"Filistin Politikamızı Dünyaya Anlatamıyoruz"

Gelinen son durumu İsrailli diplomatlar da dünyaya anlatamadı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın büyükelçileriyle yaptığı toplantıda endişe gün yüzüne çıktı. Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı Yaakov Amidror, toplantıya konuşmacı olarak katılmıştı.

İlk soruyu İsrail'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ron Prosor sordu. Diğer büyükelçiler de aynı konu üzerinde durdu.

İnşaatına karar verilen yeni yerleşim alanları ve zamanlama ortamı gerdi. Büyükelçiler, izlenilen yöntemi dünyaya anlatmakta zorlandıklarını söyledi.

İtirazlar Amidror'u Sinirlendirdi

Yükselen sesler Yaakov Amidror'u hayli sinirlendirdi. İlk sözü büyükelçilerin devlet politikasını eleştiremeyeceğini belirtmek oldu. Amidror, "Filistinlilere tek taraflı attıkları adımların bir karşılığı olacağını öğretmek zorunda olduklarını” söyledi.

Ve Büyükelçileri Şu Sözlerle Uyardı

Amidror, “Sizler devletin temsilcilerisiniz. Eğer politikalarımızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, ya siyasete girin ya da istifa edin” dedi.

Basına Sızan Polemikler Netanyahu'yu Zor Durumda Bırakabilir

Toplantı gizliydi. Ama polemikler basına sızdı. Diyaloglar ve devletin içindeki uyumsuzluk, yaklaşan seçimler öncesi Netanyahu hükumetini zor durumda bırakabilir.

 

Gizli görüşmelerde yaşananlar, İsrail'in Filistin politikasının kendi diplomatları tarafından bile savunulamadığını gözler önüne serdi.

TRT

Bu haber toplam 4074 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri