Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail ağır tazminat ödeyecek

02 Şubat 2009 / 17:46
İsrail askerleri tarafından 2003 yılında öldürülen İngiliz film yapımcısı James Miller için 1.5 milyon avro ödeyecek.
2003 yılında Gazze sınırında vurulan belgesel yapımcısı James Miller için İngiltere ve İsrail arasında süren dava sonuçlandı. Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail'in ailesine tazminat olarak 1,5 milyon avro ödeyeceği, bunun sonucunda suçluların iadesini isteyen İngiliz hükümetini davayı kapatacağı belirtildi.

Miller, 2003 yılında yaptığı İsrail ordusunun ev yıkımlarıyla ilgili bir belgesel çekimi sırasında Gazze sınırındaki Refah'ta İsrail ateşi ile vurularak ölmüştü. Miller'in vurulma anı ise başka bir kameraman tarafından kaydedilmişti.

Kamera kayıtlarında Filistinli mülteci bir ailenin evinden çıkan İngiliz gazeteciler, üzerlerinde gazeteci olduklarını belirten kıyafetler ve ellerinde beyaz bayraklar olmasına rağmen, bir İsrail tankına yaklaşınca üzerlerine ateş açılıyor, açılan ateşte James Miller boynundan vuruluyordu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise tankın, sınırda silah kaçakçılığı yapılan tünelleri arama görevini yürütürken, çapraz ateşe maruz kaldığı iddia edilmişti. Filistinliler tarafından öldürüldüğü iddia edilen Miller, hem kamera kayıtları, hem balistik inceleme sonucunda İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldüğü saptanmıştı.

Ateşi açan İsrail askeri, geçen yıl askeri mahkemece aklanmıştı. (Sol)
Kaynak:
Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri