Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Türkiye'ye skandal harita!

30.01.2014 01:55
İsrail istihbaratı Türkiye'de El Kaide üssü olduğunu iddia etti, Türk Dışişleri Bakanlığıyalanladı.
İsrail ile Türkiye arasındaki ipler bir kez daha gerildi! İsrail'de askeri istihbarattan sorumlu Tümgeneral Aviv Koçaevi, Türkiye'de üç adet El Kaide üssünün olduğunu savundu. Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı, El Kaide konusunda asıl tehdidin Türkiye'ye yönelik olduğunu açıkladı.
 
Suriye’ye savaşmaya giden El Kaidecilerin orada kalmadığını ve NATO üyesi Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçebileceğini öne süren Koçavi’ye, Reuters haber ajansı ulaştı.
 
Koçavi’nin sözcüsü, haritada kırmızı lekelerle gösterilen yerlerin El Kaide üslerini yansıttığını söyledi. Reuters, haritadan yaptığı çıkarımla bu üslerin Karaman, Osmaniye ve Şanlıurfa’da bulunduğunu iddia etti.

Tümgeneral Koçavi net bir sayı vermese de Reuters’ın haritada Mısır’daki cihatçıları temsil eden daire ile karşılaştırarak yaptığı yoruma göre, Türkiye’deki üç noktada toplam 100 kadar El Kaide militanı var.
 
israil-harita.jpg
Haritada Türkiye toprakları üzerinde gösterilen üsler
 
DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye'de El-Kaide terör örgütüne bağlı üslerin bulunduğu" yönünde basında yer alan iddiaları yalanladı.
 
Bilgiç, "Türkiye'de El-Kaide terör örgütüne bağlı üslerin bulunduğu yönündeki iddialar tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir durum sözkonusu olamaz" dedi.
 
Türkiye'nin geçmişte El-Kaide terör örgütünün saldırılarına maruz kalmış bir ülke olduğunu ve halen de bu gruplar tarafından tehdit edildiğini belirten Bilgiç, "Suriye'deki kriz nedeniyle zaman içinde bu grubun ideolojisinden esinlenen bazı gruplar bölgede varlıklarını pekiştirmişlerdir. Bu grupların faaliyetleri, Türkiye'nin güvenliği açısından da tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.
 
Bilgiç, "Suriye'deki bu durumdan faydalanan bu gruplara karşı Türkiye, etkin bir biçimde mücadele etmekte ve bu konuda uluslararası toplumla gerekli işbirliğini yapmaktadır. Türkiye ayrıca BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde El-Kaide ve El-Kaide ile iltisaklı kişi ve gruplara ilişkin yükümlülüklerini hassasiyetle yerine getirmektedir" ifadelerini kullandı.
İNTERNETHABER
Bu haber toplam 4566 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri