Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail askerlerine "kaçırılan arkadaşlarınızı öldürün" emri!

20.03.2009 13:27
İsrailli komutanların ikinci bir Şalit olayı yaşamamak için herhangi bir asker kaçırılsa onun öldürülmesi emrini verdikleri ortaya çıktı.
İsrail askerlerine Gazze'ye 22 günlük İsrail saldırıları öncesinde Filistinlilerin eline canlı geçmekten ise ölmeleri veya öldürmeleri emri verildiği bildirildi.

Yediot Achronot gazetesinin bildirdiğine göre, askerlere "Hamas tarafından herhangi bir İsrail askerinin ele geçirildiğini görürseniz onu öldürün" emri verildi.

Gazze'ye saldırılar başlamadan önce İsrailli komutan askerlere, "Ne olursa olsun, hiç kimse kaçırılmayacak. İkinci bir Gilad Şalit olayı olmayacak." dedi.

Gazete, benzer emirlerin çeşitli İsrail birliklerine de verilmiş olmasının bunun yeni bir İsrail ordusu politikası olduğunu gösterdiğini yazdı.

Geçmişte, buna benzer bir "Hanibal kuralı" vardı. Bu kurala göre kaçırılan askerin bulunduğu araca ateş açılıyor. Buradaki fikir, kaçırılan askerin hayatının tehlikeye atılmasına rağmen aracı işlemez hale getirerek kurtarma ekibinie vakit kazandırmak.

Ancak İsrail askerlerine sadece aracı işlemez hale getirmek değil, aracı havaya uçurma emri verilmiş.

Hamas hatlarında görev yapan komando birliğinde bulunan İsrailli bir asker, birliğinin özel silahlarla donatıldığını belirterek "Bu silahları kaçırılan bir askerin bulunduğu araca karşı kullanmamız emri verilmişti." dedi.

Gazeteye konuşan İsrailli bir komutan, askerlerin esir olmamak için direnmeleri emrini verdiğini doğrulayarak "hatta bu hayatınıza dahi mal olsa" dediğini kaydetti.

Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri