Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den camide içki festivali densizliği

19.08.2012 16:50
İsrail Mahkemesi'nin Beersheba Camii'nin İslam müzesine dönüştürülmesi kararına tepkiler sürerken, bu kez de Beersheba Camii'nde içki festivali düzenleneceğinin açıklanması Müslümanları ayağa kaldırdı. 1948 Filistin Hareketi, geniş çaplı protestolara hazı

1948 Filistin İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal el-Hatib, Beersheba Camisi'nde yapılacağı duyurulan içki festivalinin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Kemal el-Hatib, yaptığı açıklamada, söz konusu festivalin camide yapılmasını engellemek için sadece yasal yollara başvurmayacaklarını, geniş çaplı protesto gösterileri düzenleyeceklerini belirtti.

"İçki festivalinin camide yapılması, İsrail'in ne derece çirkinleştiğini ortaya koymaktadır" diyen Hatib, İsrail'i "dini ve mukaddesatı bilinçli olarak kirletmeye çalışmakla" suçladı.

Hatib, "İsrail Yüksek Mahkemesi'nin bu caminin İslam müzesine dönüştürülebileceği yönünde verdiği karara karşı çıkmıştık. Beersheba Belediyesi bununla kalmayıp şimdi de camide içki festivali düzenlemeye çalışıyor" dedi.
Beersheba Belediyesi, bu yıl altıncısı düzenlenecek ve iki gün sürecek içki festivalinin 5 Eylül'de Beersheba Camisi'nde yapılacağını duyurmuştu.

BEERSHEBA CAMİİ OSMANLI YADİGARI

Beersheba camii, 1906 yılında Osmanlı yönetimi tarafından inşaa edildi. 1950'li yıllara kadar cami olarak hizmet gördü. BM tarafından İsrail devletinin kurulmasının ardından bölgedeki Müslamanlar göçe zorlandı ve caminin İslam ve İsrail Kültürü Müzesine çevirilmesi gündeme geldi. Caminin de bulunduğu Negev bölgesi antik özelliği dolayısıyla UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesinde bulunuyor.
 

Bu haber toplam 1956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri