Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'e Bir Darbe de TBMM'den

16.09.2011 19:25
Tel Aviv yönetimiyle son dönemde yaşanan sorunlar nedeniyle Meclis'te 'İsrail Dostluk Grubu' kurulmayacak.

İsrail ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin ardından TBMM'de İsrail Dostluk Grubu'nun da kurulmayacağı belirtildi. 23. Dönemde 105 ülke ile dostluk grubunun kurulduğu TBMM’de, yeni yasama yılının başlamasından sonra dostluk grupları yeniden oluşturulacak. Ancak, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginlik TBMM'ye de yansıdı.

Edinilen bilgiye göre, TBMM’de ilk kez 20. Dönemde DYP İstanbul Milletvekili Cefi Kamhi başkanlığında İsrail Dostluk Grubu kuruldu. 21. Dönemde DSP Samsun Milletvekili Tarık Cengiz, 22. Dönemde Ak Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi başkanlığında kurulan İsrail Dostluk Grubu, 23. Dönemde Ak Parti İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan başkanlığında faaliyet gösterdi. Ancak 2008 yılında Gazze olaylarından sonra tüm dostluk grubu, yönetim kurulu ve başkanı istifa etti.

Parlamenterler arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla oluşturulan dostluk gruplarının yasal dayanağını, TBMM’nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu'ndan alıyor. Dostluk grupları kurulmadan önce Hükümetin görüşü alınıyor. Buna göre, dostluk grupları TBMM Genel Kurulu'nda alınacak karar üzerine kuruluyor. Dostluk grupları, tüm milletvekillerine açık ve bir milletvekili birden çok gruba üye olabiliyor.

Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri