Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Erdoğan'a ne cevap vereceğini şaşırınca

16.09.2011 08:37
İsrail iç kabinesi Erdoğan'ın söz bombardımanına verecek cevap bulamayınca 'susma' kararı aldı.

 

Başbakan Erdoğan'ın Mısır ziyareti İsrail basınında yankı bulmaya devam ediyor. İbranice yayımlanan İsrael Hayom gazetesi İsrail'in 'Sekizler' olarak adlandırılan iç kabinesinin, dünkü toplantısında "Türkiye Başbakanı'nın tehdit ve beyanlarına karşılık verilmemesi" politikasının sürdürülmesi kararı aldığını belirtti.

Yedioth Ahronoth gazetesi, Netanyahu ve çekirdek kabinesinin Çarşamba günü saatlerce Ankara ile krizi tartıştıktan sonra, Başbakan Erdoğan’ın İsrail karşıtı söylemlerine tepki vermemeye karar verdiğini belirterek, devlet yetkililerinin kararı savunduğuna ancak aynı zamanda Erdoğan’ın Kahire ziyaretini sert bir şekilde eleştirdiklerine dikkat çekti.

“ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI KABADAYI SLOGANLARIDIR”
Haberde yetkililerin, “Erdoğan’ın saldırmasına izin vereceğiz. İsrail’in durumu daha da kötüleştirme niyeti yok ve bunu yapan Erdoğan’dır. Onun açıklamaları kabadayı sloganlarıdır” dediği ifade edildi. Ayrıca, İsrailli yetkililerin Erdoğan’ın Türk savaş gemilerinin Gazze’ye yardım gemilerine eşlik edeceğini söylemesinin ardından, Washington’un Erdoğan’a sert bir mesaj gönderdiğini ve "sakin olmasını" talep ettiğini söylediklerine işaret edildi.

“İSRAİL MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPACAK”
Haaretz gazetesi de, İsrail’in Türkiye ile bağları daha da kötüleştirmekle ilgilenmediğini belirterek, Netenyahu’nun sekiz bakanı durum hakkında ve eğer durum kötüleşirse potansiyel senaryolar konusunda bilgi vermeleri için toplantıya çağırdığına dikkat çekti. Gazete, toplantının ardından üst düzey bir yetkilinin, Netenyahu ve bakanların sessiz kalmaya karar verdiklerini ve Türkiye ile bağların daha da kötüleşmesini önlemek için mümkün olan her şeyi yapacaklarını söylediğini vurgularken, Dışişleri Bakanlığı ve orduda da Türkiye krizinin ve olasılıkların tartışıldığını ifade etti.

ERDOĞAN İSRAİL GAZETELERİNDE
İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesi ise Erdoğan'ın Kahire'de Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmayı fotoğrafıyla birlikte verirken, Erdoğan'ın bölge ülkelerini içeren turunun başlangıcında coşkulu bir şekilde karşılandığını kaydetti.

Haaretz gazetesi, İbranice ve İngilizce baskılarında Başbakan Erdoğan'ın Mısır'ın Hristiyan Kıpti lideri Şenuda III ile Kahire'de yaptığı görüşmenin fotoğrafını yayımlarken, haberin manşetinde "Erdoğan'ın Kahire'de, Türkiye'yi tüm Arap ülkeleri için model olarak sunduğu" belirtildi.

Maariv gazetesi, Erdoğan ile Filistin Yönetimi Devlet başkanı Mahmud Abbas'ın Kahire'deki buluşmasını gösteren fotoğrafla birlikte, Erdoğan'ın bu görüşmede "BM'de Filistin bayrağını görmenin zamanı geldi" dediğini aktardı.

İbranice yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesiyse, yine Erdoğan-Abbas'ın ikili görüşmesinden bir fotoğrafını sayfalarına taşıyarak, Erdoğan'ın Kahire ziyaretinde Abbas'la "dostane" bir görüşme yaptığını bildirdi. Gazete, ancak Erdoğan'ın "Türkiye'yi örnek alın" sözlerinin tepki çektiğini ifade etti.

 
Bu haber toplam 3046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri