Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Gazze'yi havadan ve karadan vuruyor

11.11.2012 02:26
İsrail'in Gazze'nin doğusundaki eş-Şucaiyye Mahallesi ile Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda 4 Filistinli öldü, 2 kadın ve bir çocuğun da aralarında bulunduğu 30 kişi yaralandı.İsrail savaş uçakları ve helikopterlerinin Gazze ve İsrail'e sınır olan Filistin kentlerini bombaladığı bildirildi.Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'un doğu sınırındaki askeri kulelerden İsrail sınırına yakın Filistinlilerin evlerine ağır makineli tüfeklerle ateş açıldı.İsrail uçaklarının Refah kentinin doğu sınırındaki Filistin köylerini bombalaması sonucu ise Filistinlilerin evleri ve tarım arazileri zarar gördü.


İsrail'in Gazze'nin doğusuna düzenlediği bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin doğusundaki eş-Şucaiyye Mahallesi ile Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda 4 Filistinlinin öldüğünü, 2 kadın ve bir çocuğun da aralarında bulunduğu 30 kişinin yaralandığını söyledi.Gazze'deki eş-Şifa hastanesi hasta kabul bölümü müdürü Dr. Eymen es-Sahbani ise, hastaneye ulaştırılan bazı yaralıların uzuvlarını kaybettiklerini belirterek, İsrail saldırısını ''acımasız ve çirkin'' olarak nitelendirdi.Filistinli güvenlik kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Filistinli silahlı kişilerce Gazze'nin doğu sınırındaki bir İsrail askeri aracının hedef alınması üzerine gerçekleşti. İsrail basını Filistinli silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda 4 İsrail askerinin yaralandığını açıklamıştı. Şu ana kadar Filistinli gruplardan bu olayın sorumluluğunu üstlenen olmadı.Olay sonrası İsrail Savunma Kuvvetlerinin Gazze'de bazı yerleri misilleme olarak vurduğu belirtildi. Açıklamanın devamında İsrail Savunma Kuvvetleri'nin, İsrailli sivillere ve İsrail devletine yönelik hiçbir saldırıya tolerans göstermeyeceği belirtilerek, Gazze'den yapılan tüm saldırıların tek sorumlusunun Hamas olduğuna vurgu yapıldı.

AA muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, Refah kentinin doğu sınırındaki köylere İsrail'e ait Apache helikopterlerinden makineli tüfeklerle yoğun ateş açıldı, saldırı sebebiyle Filistinlilerin evlerinin ağır hasar gördüğü bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin güneyinde düzenlediği helikopter destekli saldırılarda ölen veya yaralanan olmadığını belirterek, Filistinlilerden dikkatli olmalarını ve İsrail ordusunun bombaladığı bölgelerden uzaklaşmalarını istedi. İsrail'in Gazze'nin doğusundaki eş-Şucaiyye Mahallesi ve Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda 4 Filistinli hayatını kaybetmiş, 30'u da yaralanmıştı.


Öte yandan Hamas, yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'deki sivilleri öldürmesine sessiz kalmayacağını açıkladı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum düzenlediği basın toplantısında "İsrail Gazze'de gerginliği tırmandırıyor ve Filistinlileri öldürüyor, bu sessiz kalabileceğimiz bir durum değildir" dedi.TİMETÜRK


 

Bu haber toplam 6352 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri