Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail gazetesinden şok tespit

31.10.2011 19:50
Haaretz'de yapılan analizde, Esad'ın kaderinin Erdoğan'ın ellerinde olduğu iddia edildi

İsrail gazetesi Haaretz, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın kaderinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ellerinde olduğunu iddia etti.

Yorumda, Suriyeli muhaliflerin Türkiye'nin desteğiyle ülkenin kuzeybatısındaki bazı kentleri ele geçirmeleri halinde, Esad'ı ayakta tutan dengelerin alt üst olacağı görüşü savunuldu. Anshel Pfeffer imzalı yorumda, askerleri her gün onlarca sivili katletse de Beşar Esad'ın iktidarını koruduğu, çünkü NATO'nun, Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler'in, yanına İran ve Hizbullah'ı almış olan ve Rusya ve Çin'in diplomatik desteğine sahip olan Esad'a müdahaleden kaçındıkları belirtildi.

ALEVİ LİDERLER ALTERNATİF BULAMIYOR

Muhalif saflarına geçen askerlerin ve ordu içindeki ayaklanmaların bile Esad'ın ülke üzerinde demir yumrukla yürüttüğü iktidarına ancak ufak tefek hasarlar verebildiğini ve Alevi toplumun ileri gelenlerinin Esad'a bağlılığı sürdükçe başarısızlığa mahkum olduğu kaydedilen yorumda, Alevi liderlerin de şimdilik destek verecek başka bir alternatif göremediklerine işaret edildi. Yorumda, şu görüşlere yer verildi: "Ancak Esad'ın, muhaliflerinin sivri bir hançer doğrulttukları zayıf bir tarafı var. Esad'ın geleceğini ellerinde tutan kişi, askerleri son dört ay boyunca sessiz ve kararlı bir biçimde iki ülke arasında bir tampon bölge oluşturmuş bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'dır."

TÜRK DIŞİŞLERİ MUHALİFLERE SÖYLEŞİ AYARLADI

Geçtiğimiz hafta Türk Dışişleri Bakanlığı'nın dünyadaki belli başlı medya kuruluşlarını, Özgür Suriye Ordusu'nun lideri olan Albay Riyad el-Esad'la söyleşi yapmaya çağırdığı ifade edilen yorumda, içinde Suriye Ordusu'ndan kaçmış birçok askerin de bulunduğu özgür Suriye ordusunun daha şimdiden sınırın güneyindeki Suriye birliklerine karşı operasyonlar düzenlemeye başlamış bulunduğu ifade edildi.

Bu haber toplam 1968 defa okunmuştur
Yahudi gazı
Ahmet TÜRKAN
Bu tespit değildir. İki kardeş ülke arasına direk nifak sokmaktır.
01 Kasım 2011 Salı 08:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri