Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç mühendisler yerli Heron tasarladı

18.09.2011 12:14
İsrail'e tamir için gönderilen Heronların geri gelmemesi, mühendis adaylarını harekete geçirdi.

20 ayrı üniversitenin farklı bölümlerinden savunma sanayiine ilgi duyan öğrenciler, bir araya gelerek dikey iniş-kalkış yapabilen insansız hava

aracı (İHA) tasarladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 6-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 'Havacılık Yaz Okulu'nda buluşan 50 öğrenci, 10 gün boyunca geleceğin İHA'ları için kafa yordu. Yaz okulu boyunca savunma sanayiinin önemli isimlerinden eğitim alan gençler, en iyi İHA tasarımı hakkında tecrübe edindi. 10'ar kişilik 5 takım halinde çalışan öğrenciler, yaptıkları tasarımlarla birbirleriyle yarıştı. Tasarımlar, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından değerlendirildi. Sonraki aşamada tasarım raporları, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren işletmelere gönderilecek.

Etkinliğin sertifika törenine katılan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Şahin, gençlere "Geleceğin Türk havacılık sektörü sizlerin elinde olacak. Bu ülke sizlerin kıymetini bilecek. Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayın" diye seslendi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Helikopter Daire Başkanı Dr. Köksal Liman ise, "Projeleri görünce heyecanlandım. Sizler gelecekte bizlerin ihtiyaç duyduğu insan gücünü oluşturacaksınız, devlet arkanızda" dedi. Yaz okulu, aralarında Hacettepe, ODTÜ, Ege, Erciyes, Çukurova, Yeditepe, TOBB, Osman Gazi, Anadolu gibi üniversitelerin de bulunduğu üniversiteden öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. (Zaman)
Bu haber toplam 3912 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

heron tasarımcıları
filiz arnavut
kocaelinden de 3 öğrenci vardı
20 Eylül 2011 Salı 01:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güzel haber
AliKemal Beydagli
Güzel haber de malesef üretime gecdik haberini bir türlü duymadik.Bu kacinci heronumuz? sadece tasarim da kaldikdan sonra ne ise yarar!Bu haberler sadece okuyuculara gaz veriyor baska birsey yok.Ben havada gör,edikden sonra artik inanmiyacam bu tür haberlere.
18 Eylül 2011 Pazar 17:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri