Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan Esad'ı sildi

26.05.2011 08:15
İsrail hükümetine yakınlığıyla bilinen, bağımsız istihbarat sitesi DEBKAfile, Erdoğan'ın Esad'ı sildiğini iddia etti

İsrail hükümetine yakınlığıyla bilinen, bağımsız istihbarat sitesi DEBKAfile, başta, Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere, Müslüman ve Arap ülke liderlerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a verdiği desteğin büyük bir hızla kaybolduğunu öne sürdü.

DEBKAfile'da yer alan haberde, Başbakan Erdoğan'ın, hükümet yetkililerine kapalı kapılar ardında Ankara'nın Şam'la ilişkilerini en kısa sürede koparma emri verdiği iddia edildi.

ERDOĞAN'IN BU TAVRI TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNİ DE ETKİLEYEBİLİR

Haberde, Erdoğan'ın tavrındaki bu değişikliğin Türkiye-İsrail ilişkilerini de etkileyebileceği ifade edildi. İsrail sitesi, Erdoğan'ın Suriyeli muhalif liderlere ilk kez 31 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında Türkiye'de bir toplantı düzenleme izni verdiğinin de altını çizdi.

Ancak Suriyeli muhalifler geçtiğimiz günlerde bir kez daha İstanbul'da bir araya gelmiş, hatta görüşmelere Müslüman Kardeşler'in Suriye kolunun temsilcileri de katılmıştı.

DEBKAfile haberinde, "Esad rejimine üç ay boyunca sarsılmaz bir destek verdikten sonra, Türk hükümetinden çevreler kendilerini sokaklarda Müslümanları vurup öldüren bir rejime arka çıkar halde görmek istemiyor" yorumu yapıldı.

SİVİL CAN KAYBI 1,100'Ü GEÇTİ

Dün Suriyeli bir insan hakları örgütü, olayların başlangıcından bu yana ülkedeki sivil can kaybının 1,100'ü geçtiğini açıklamıştı. Bunun ardından DEBKAfile'a konuşan bir üst düzey yetkili, "Türkiye Müslüman bir demokrasi. Kendi vatandaşlarını öldüren diktatörlere destek vermemeli" dedi.

DEBKAfile, Türkiye'nin politika değişikliğinin üç adımda gerçekleştiğini öne sürdü:

1- Dün Türkiye Şam'a şu mesajı gönderdi: Türkiye Avrupa Birliğine üye değildir, dolayısıyla Esad'ın varlıklarının dondurulması ve seyahatinin engellenmesi yönündeki yaptırım kararları Ankara'yı bağlamaz. Ancak Suriye liderine Türkiye'yi ziyaret etmeye çalışarak niyetimizi test etmemesi tavsiye edildi.

2- Esad'ın Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesindeki ayaklanmaları bastırması, Türkiye'nin güneyindeki Kürtler arasında da rahatsızlık yaratıyor. Bu durum sona ermezse, Ankara Suriye liderine karşı açıkça harekete geçecek.

3- Erdoğan ve Esad arasında günlük telefon görüşmeleri sona erdi. Her halükarda, Erdoğan'ın Suriye liderine verdiği tavsiyeler hiçbir zaman uygulanmadı.

ESAD ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLGİ KAYNAĞINI DA KAYBETTİ

Haberde ayrıca Erdoğan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan Suriye ziyaretlerini sonlandırması ve Suriyeli muhaliflerin faaliyetleri hakkında Şam hükümetine bilgi vermeyi bırakmasını istediği de öne sürülerek, "Dolayısıyla Esad muhalefetin ne yaptığı konusunda çok önemli bir bilgi kaynağını da kaybetmiş oldu" denildi.

Dahası DEBKAfile kaynaklarına göre, Ankara'da yaşanan bu politika değişikliği sonucu Erdoğan, Haziran ayı sonunda Gazze'ye gidecek ikinci Mavi Marmara filosuna müdahaleyi de yeniden değerlendirmeye başladı. Habere göre Erdoğan, Şam'ın, İsrail'le Türkiye arasındaki yeni bir çatışmayı Türkiye-Suriye dostluğunun işareti olarak gösterme ve bu durumu kullanma ihtimaline karşı Türkiye'den filoya katılımı önlemeye çalışıyor.

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri