Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'e göre Türkiye F-16 uçak yapamaz!

22.12.2010 21:43
İsrail Türkiye'nin uçak yapma kararını saçma buluyor.

İsrail gazetesine göre Türkiye’nin kendi uçağını yapması uzaklaşma politikası

Jerusalem Post: Türk uzmanlar bile projeyi saçma buluyor!

İsrail’in en büyük gazetesi Jerusalem Post, Türkiye’nin 2023 yılında kendi savaş uçağını yapma kararının, son zamanlarda başlayan Batı’dan uzaklaşma politikasının bir uzantısı olduğunu öne sürdü. Gazete, İsrailli uzmanların, bugünkü şartlarda Türkiye’nin kendi savaş uçağını yapacak teknoloji birikimine sahip olmadığı gibi, bu girişimin ekonomik de bulunmadığını yazdı.

Washington'dan İsrail'e tepki
Uçak yapma kararının, Türkiye’nin son zamanlarda NATO’daki Avrupalı ve Amerikalı ortaklarından uzaklaşma politikalarına denk geldiğine dikkat çeken Jerusalem Post, İsrailli uzmanlarla görüştü. Türkiye gibi İsrail’in de 1980’li yıllarda "Lavi" adı verilen kendi savaş uçağını geliştirmek istediğini hatırlatan gazete, bu karar nedeniyle Tel Aviv’in Washington yönetiminin büyük tepkisi ve baskılarıyla karşı karşıya kalarak geri adım attığını bildirdi.

Jerusalem Post, Amerikan F-16’larına alternatif olarak üretilmesi kararlaştırılan "Lavi"lerden geri adım atılmasının diğer bir sebebinin de projenin yeterli kaynak bulunmaması olduğunu kaydetti.

'Türkiye böyle bir donanıma sahip değil'
Yeni bir savaş uçağı yapmak için milyarlarca dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirten gazete, İsrailli uzmanların, Türkiye’nin böyle bir teknolojik donanıma da sahip olmadığına inandığını yazdı.

'Türkiye'nin know-how'u yetmez'
Jerusalem Post’a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili de, "Bu çok büyük bir proje. Türkiye’nin bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how’a sahip olduğundan kuşkuluyum. Ama tek sorun know-how değil. Bunun için milyarlarca dolar gerekir. Bu iş uçak montajı yapmaya kesinlikle benzemez. Ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır" diye konuştu.

'Türk uzmanlar da saçma buldu' iddiası
Gazete, adını vermediği bazı Türk uzmanların da projeyi "saçma" bulduğunu öne sürdü.

(Know-How: Bir işletmenin, üretim yöntemleri ya da teknolojisinin, bir başka firmaya satılması veya kiralanması.) 

Bu haber toplam 6056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri