Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli Bakanlar Katliam Çağrısı Yaptı

11.04.2011 00:55
Dünyanın gözü önünde İsrail Gazze'ye saldırılarını sürdürürken, İsrailli Bakanlardan kimisi Filistin'e hava saldırısı çağrısında bulunurken, kimisi ise suikastların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

İsrail'le Filistin arasındaki gerginlik devam ediyor. Filistin'in ateşkes çağrısına İsrail olumlu yanıt vermiş gibi görünsede, yöneticiler savaş tam tamları çalıyor.

İsrail'in bugünkü olağan Bakanlar Kurulu toplantısında güneyde yaşanan olaylar damgasını vurdu. İsrail'in güneyine yapılan havan topu saldırısının ardından toplanan Kurul toplantısı öncesi konuşan İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai, Gazze'ye havadan saldırıların arttırılması çağrısında bulundu.

Bakanlardan Uzi Landau da Hamas liderlerine hedefli suikastların yeniden başlatılmasını önerdi. Netanyahu: "Ateş devam ederse, tepkimiz sert olacak" diyerek tehditler Filistinlilere tehditler savurdu.

Netanyahu, güneye yerleştirilen Demir Kubbe savunma sisteminin başarılı olduğunu, ancak saldırılara kısmi bir çözüm getireceğini belirterek, bu nedenle askeri bir karşılığın da gerekli olduğunu ileri sürdü.

KAYNAK ABD'DEN

Öte yandan, İsrail'in Demir Kubbe savunma sistemi bataryalarının yenilerini de güneye yerleştirileceği söyleniyor. İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamalarda ise, güvenlik kaynaklarına dayanarak, yeni bataryaların alımı ve konuşlandırılması için ABD'den 205 milyon dolarlık bir fon aktarılmasının beklendiği duyuruldu.

SORUMLULUK DİĞER TARAFA ATTILAR

BM'nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Robert Serry'nin Hamas'ın siyasi kanadının ateşkes talebinin İsrail'e iletildiği bildirilirken, her iki taraftan yapılan açıklamalarla sorumluluğun diğer tarafa bıraktığı görünüyor.

OLASI BİR SALDIRININ SİNYALLERİ VERİLDİ

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak: "İsrail, karşılıklı bir ateşkesi kabul etmeye hazır" oldukları iddialarında bulunurken, "Eğer gerekirse" diyerek olası bir saldırının sinyallerinide veriyor.

Ayrıca İsrail Savunma Bakanı Barak, Gazze ile tırmanan gerginlik nedeniyle, ABD'ye yapacağı ziyaretini de ertelemişti.

İsrail Başbakan Yardımcısı, eski genelkurmay başkanlarından Moşe Ya'alon ise açıklamasında, "İsrail'in Gazze Şeridi'nde yeni bir savaşa sürüklenmemesi umudunu" dile getirirken, Hamas'a da bizi sınamayın" şeklinde uyarıda bulundu.

'İSRAİL'İN SALDIRILARI DURURSA SÜKUNET SAĞLANIR'

Gazze'deki Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri ise yaptığı açıklamada Barak'ın sözlerini değerlendirerek ateşkesden yana olduklarını dile getirdi.

Ebu Zühri, "Filistinli gruplar gerginliği tırmandırma niyetinde değil. Eğer İsrail'in saldırısı durursa, sükunetin sağlanacağı tabidir" dedi.

 

Kaynak :Prizmahaber
  
Bu haber toplam 2984 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri