Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Kendini Savunmak İçin Ne Yapacak?

24 Ocak 2009 / 10:28
Tüm dünyanın İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği konusunda birleşmesi, İsrail'i telaşlandırdı.
BM raportörü Richard Falk'un Gazze'de yaptığı incelemeler neticesinde İsrail'in savaş suçu işlediğine dair göstergeler bulunduğunu söylemesi, İsrail'i telaşlandırdı. İsrail'i aşırı kuvvet kullandığı ve Gazze Şeridi'nde BM binalarını bombaladığı için hesap vermeye çağıran Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un ardından Falk'un açıklamaları, İsrail'i harekete geçirdi.

Korku sardı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yöneltilen savaş suçu ithamlarına karşı ülkeyi savunması için Adalet Bakanı Daniel Friedman'ı görevlendirdi. Friedman, bakanlıklar arası bir ekibe liderlik edecek ve sivillerle orduyu hukuki olarak savunma konusunu koordine edecek. Ekip, uluslararası yasalar konusunda uzman olan kişilerin bilgilerine de başvuracak. Savaş suçu işlemekten yargılanabilecekleri endişesiyle, saldırılar sırasında Gazze Şeridi'nde görev yapan subayların isimlerinin basın yayın organlarında yayımlanmasını istemeyen İsrail ordusu, Gazze'de ölen askerlerin isimlerinin açıklanmasına da yasak getirdi.

Savaş suçunda herkes birleşiyor

Uluslararası Af Örgütü de İsrail'in sivillerin yaşadığı bölgelerde beyaz fosfor bombası kullandığını belirtmiş ve yasak olan bombaları kullandığı için İsrail'in savaş suçu işlediğini kaydetmişti. İsrailli insan hakları örgütleri de bunu doğrulamıştı.

Liste bir hayli kalabalık

İsrailli bir İnsan hakları örgütünün hazırladığı ve bu 12 kişinin suçlarının detaylarıyla ortaya konduğu dilekçeler internet üzerinden de yayımlandı. Olmert, Barak ve Livni'nin de aralarında olduğu İsrailli 12 politikacı ve asker aleyhinde Lahey'de dava açılması için suç duyurusunda bulunuldu."Aranıyor" başlığı altında verilen bilgilerde, işlenen savaş suçları dışında 12 İsrailli'nin resimleri ve fotoğrafları da yer alıyor. İnternet sitesinde bu kişilerin İsrail dışında bulunduğu sırada başvuruda bulunmak isteyenler için irtibat bilgileri de verildi.

Listede yer alan İsrail savaş suçlularının başında, Olmert, Livni ve Ehud Barak geliyor.

Ehud Barak: Haziran 2007'de, 1.5 milyon Gazzeli'ye karşı ambargo başlattı. Halen devam eden bu ambargo, Uluslararası kanunlara göre "toplu cezalandırma" olarak kaydedilir. Bu ambargo Gazze'de ciddi gıda ve enerji sıkıntılarının yaşanmasına, elektrik ve su aktarımında kesintiler yaşanmasına, tıbbi malzeme ve ilaç eksikliğine yol açarak 1.5 milyon Filistinli'nin hayatını zorlaştırdı. Bu durum Cenova anlaşmasının ihlalidir.

Şüpheli, 27 Aralık 2008 günü Gazze'nin havadan bombalanması emrini verdi. Bu saldırıda uçaklar yüzlerce sorti yaptı, binlerce ton bomba Gazze sokaklarına bırakıldı, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 1200'den fazla insan katledildi. Bombalar binlerce evi yerle bir etti, yüzbinlerce Gazzeli mülteci durumuna düşürüldü.10 Aralık 2008'de, Hollanda'daki Uluslararası Ceza Mahkemesine, Ehud Barak aleyhine, Lübnanlı avukatlar tarafından resmi suç duyurusu yapıldı.

Ehud Olmert: 12 Temmuz 2006'da Lübnan'daki şehirlerin ve köylerin bombalanması emrini verdi. Yerleşim alanlarına karşı yapılan 34 günlük bombalama uluslararası yasaların ihlalidir. Şüpheli tarafından emri verilen hava ve kara operasyonlarında 1200 civarında insan öldü, 5000'e yakın Lübnanlı yaralandı.

Saldırı sırasında, şüpheli uluslararası kararlarla yasaklanan binlerce misket bombasının yerleşim yerlerine fırlatılmasını emretti. Toplam bir milyona yakın misket bombası fırlatıldı, bu bombalar savaştan sonra 30 kişinin ölümüne ve 90'ı çocuk 215 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Haziran 2007'de, Uluslararası kanunlara göre "toplu cezalandırma" olarak nitelelen ambargoyu ilan ederek, 1.5 milyon Gazzeli'yi gıda, elektrik ve su kısıntısıyla karşı karşıya bıraktı.27 Aralık 2008 günü Gazze'nin havadan, karadan ve denizden bombalanması emrini verdi, yüzlerce çocuğun da aralarında bulunduğu 1200'den fazla Gazzeli'nin ölümüne neden oldu.

10 Aralık 2008'de, Hollanda'daki Uluslararası Ceza Mahkemesine, Ehud Olmert aleyhine, Lübnanlı avukatlar tarafından "savaş suçu işlemek ve insanlığa karşı suç işlemek" gerekçeleriyle resmi suç duyurusu yapıldı. Ehud Olmert, Mart 2009'da diplomatik dokunulmazlığını kaybedecek.

Tzipi Livni: Şüpheli ve onun işbirlikçileri 12 Temmuz 2006'da Lübnan'daki şehirlerin ve köylerin bombalanması emrini verdi. Yerleşim alanlarına karşı yapılan 34 günlük bombalamada emri altındaki askerler Lübnan'a 12 bin hava sortisi yaptı, 100 bin tank mermisi fırlattı, 350 okulu ve 150 bin evi tamamen imha etti.

Saldırılar, Lübnan'daki su kaynaklarını, enerji kaynaklarını, hastaneleri ve yaşam için gerekli altyapı sistemlerini yok etti. 900 bin insan evsiz kaldı, saldırılarda ölen 1200 Lübnanlı'nın 360'ı 13 yaş altındaki çocuklardı.27 Aralık 2008 günü, şüpheli ve işbirlikçileri, Gazze'nin havadan, karadan ve denizden bombalanması emrini verdi, onun emirleri yüzzünden 200 bin insan mülteci oldu.

Masum insanlara saldırmak, yerleşim yerlerinde ayrım gözetmeden ateş etmek, yaralanmalara neden olmak, su, elektrik, hastane gibi gerekli altyapının imha edilmesi, uluslararası kanunlarla yasaklanmıştır. Bu nedenle, Livni "savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar" maddelerinden yargılanmalıdır.

Haklarında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne resmi başvuruda bulunulan ve aralarında İsrail gizli servisi başkanı, İsrail Ordusu subayları ve hükümet üyelerinin de bulunduğu diğer isimlerin suç dosyası 1996'lara kadar uzanıyor.

Listede bulunan diğer isimlerde şöyle:

Amir Peretz, Binyamin Ben Eliezer, Avi Dichter, Carmi Gilon, Dan Halutz, Doron Almog,Eliezer Shkedy, Gabi Ashkenazi, Giora Eiland, Matan Vilnai, Moshe Bogie Yaalon, Shaul Mofaz hakkında, sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesinden, işkence ve evlerin yıkılmasına kadar bir dizi savaş suçu işledikleri için resmi başvurular yapıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri