Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Türkiye'yi Kuşatma Planı Deşifre

07.09.2011 13:20
Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye ile sorun yaşayan İsrail, Türkiye'yi kuşatmak için çoktan düğmeye basmış bile... İşte İsrail'in kuşatma planı

İsrail'in, Türkiye'ye karşı, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'yle 'derin' ilişkiler kurmaya çalışması Türk istihbarat ve diplomatik misyonunca adım adım takip ediliyor.

Uluslararası stratejist Ömer Özkaya, 'İsrail, bu ülkelerle dostluklar kurarak Türkiye'yi 'yeniden' kuşatmaya çaba gösteriyor'' yorumunda bulundu.

Türk diplomatik misyonu ve istihbaratı, İsrail'in Türkiye'yi kuşatma planını deşifre etti.

Gizli plana göre, Türkiye'yle ilişkileri geçen seneden bu yana bozulduğu için İsrail, yeni dostlar ve müttefikler bulmak amacıyla gözünü Türkiye'nin etrafındaki ülkelere çevirerek, yeni girişimlerini istihbarat paylaşımı, ortak askerî tatbikatlar ve turizmin geliştirilmesi şeklinde organize ediyor.

Türkiye, kısa bir süre öncesine kadar, üç tarafı denizlerle, dört tarafı da düşmanlarla çevrili bir ülkeydi. "Komşularla Sıfır Sorun" politikasıyla bu kuşatılmışlıktan kurtulan Türkiye, şimdi İsrail'in sinsi kuşatma planı ile karşı karşıya. İsrail'in, Türkiye'ye karşı, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'yle "derin" ilişkiler kurmaya çalışması Türk istihbarat ve diplomatik misyonunca adım adım takip ediliyor.

PLANLARINI BİLİYORUZ

Doğu Batı Araştırmaları Enstitüsü Türkiye Diplomatik Yönetmeni Ömer Özkaya ile İsrail'in Türkiye'ye yönelik sinsi planlarını anlattı.

Uluslararası stratejist Özkaya, "Türkiye; Afrika, Kafkasya ve Ortadoğu'da derinleşip İsrail'i tecrit ederken, İsrail de; Kafkaslar ve Balkanlar'da yeni dostluklar kurarak Türkiye'yi 'yeniden' kuşatmaya çaba gösteriyor'' yorumunda bulundu.

Ortadoğu uzmanı Ömer Özkaya, İsrail'in Türkiye'yi kuşatma stratejisinin bazı bölümlerini TAKVİM'e açıkladı:

Kıbrıs Rum kesimiyle, Yunanistan'la, Bulgaristan'la, Romanya, Sırbistan, Karadağ ile başta askeri olmak üzere birçok anlaşmalar yapıp, dünyadaki lobilerini harekete geçirerek İsrail Türkiye'yi kuşatma provası yapıyor.

Balkanlar'da Türkiye karşı lobiler oluşturmaya çalışıyor. İsrail yalnızlığın ezikliği içinde bu kabil anlaşmalarla kendini tatmin etmeye çalışıyor. İsrail, sözüm ona kuşatma hareketleriyle Türkiye'nin bölgesel gücünü kırmak istiyor.

İSRAİL-YUNANİSTAN

İsrail'in Yunanistan'la olan ilişkileri de büyük ölçüde değişti.

Türk filosu olayının ardından Yunan ordusu ve güvenlik güçleri Papandreu'ya İsrail'le daha yakın ilişkiler kurması yönünde yönlendirdi. İsrailli ve Yunan yetkililer, savunma ve stratejik işbirliği yapıyor. İsrail, F-16 savaş uçakları için geliştirilen "silah sistemleri'' veriyor. Yunan F-16'larını modernize etme ve insansız hava araçlarının tedarikine katkıda bulunuyor.

Yunanistan, İsrail F-15 ve F-16 savaş uçağının uzun menzilli uçuş ve havada yakıt ikmali yapma eğitimi için hava sahasını açtı.

RUM KESİMİ VE İSRAİL

Gizli silah görüşmeleri var. Kıbrıs Rum'ları için petrol araması yapılacak. Turizmde özel servisleri devreye girdi. Kıbrıs Rum'ları deniz ulaşımında lojistikler başladı.

İSRAİL-BULGARİSTAN

Ocak 2010'da, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, İsrail'e gitti. Görüşmede, Bulgar ve İsrail silah firmaları arasında "daha ileri" işbirlikleri kurulması kararı alındı. İki ülkenin güvenliği adına "ortak operasyon yapma" kararı alındı. Bulgaristan hava sahası, eğitim yapabilmeleri için, İsrail Hava Kuvvetleri'ne açık.

İsrailli turistler toplu olarak Karadeniz kıyısındaki Varna ve Burgaz'a yöneltiyor. İsrail Bulgaristan'da arazi satışlarına da ilgi gösteriyor. Bulgaristan arazilerinin daha iyi bir şekilde işletilmesi için ortak projeler yürütüyor.

İSRAİL-ROMANYA

Dünyanın çeşitli yerlerinde gizli operasyonlar yapan İsrail, değişik coğrafi özelliklere sahip uzun menzilli hava operasyonlarının eğitimlerini yapmak için Romanya hava sahasını kullanıyor. Seçme askerler, pek çok gizli denizaşırı operasyonda kullanılmakta olan "Yasur" helikopterleriyle, Karpat dağlarında "yoğun muharebe" eğitimi alıyor.

İSRAİL-ERMENİSTAN

Son beş yılda İsrail'in ve uluslararası Yahudi lobisinin Kafkasya'ya dönük yaklaşımlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri Hazar ve çevresindeki petrol yatakları olmuştur. AmerikaYahudi işadamları konuya petrol ihalelerinden en yüksek payı kapmak ve çıkarılacak petrolü en güvenli yollardan bölge dışına çıkarmak kaygılarıyla yaklaşmaktadırlar.

Ermenistan üzerinde sadece Yahudi lobisinin değil, devlet olarak İsrail'in bölgeye dönük politikaları çok etkili sürüyor.

İSRAİL-GÜRCİSTAN

İsrail'in Gürcistan ile de ilişkilerini geliştirmeye ve ABD'nin bölgedeki politikalarına yönelik işbirliği şartlarını oluşturmaya başladığı gözleniyor''

SONUÇ

Türkiye'yi kuşatmak isteyen İsrail, kuşatılmış olmanın sıkıntısıyla bunalım içinde ve telaşla çıkış yolları arayışı içindedir. Türkiye, suni bir kuşatma operasyonuna tabi tutuldukça, gerçekte kuşatılan, her gün daha da yalnızlaşan kendisi olduğunu bilmelidir. Zaten bütün telaşı da bunu için.

Türkiye'nin geleceği kendi kültür ve medeniyet havzasında yer alan kardeşleriyle birlikte yeni, adil, kalıcı projeler etrafında birlikte olmaktan geçiyor. Tarih ve kültürel dokumuzdan, genetik kotlarımızdan doğan hamlelerimiz ülkemizin güçlü, bağımsız, lider bir ülke olmasını haber vermektedir.

Takvim 

Bu haber toplam 3644 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

UYANMA PROJESİ.NET
CONNECT
DIŞARIDAN BU TÜR SALDIRI VE SİNSİ OYUNLARLA KUŞATILMAK İSTENİRKEN GÜZELİM MEMLEKETİMİZ İÇERİDEDE SORUN OLANLAR NEDEN BU KADAR DESTEKLENİYOR KAZARA !! BUNLARA MALZEME ATILIYOR SİLAH CEPHANE TEMİN EDİLİYOR UYANMA VAKTİ
07 Eylül 2011 Çarşamba 14:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri