Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail, Mavi Marmara raporunu açıklıyor

23.01.2011 12:15
İsrail, Mavi Marmara raporunu açıklıyor.

İsrail, geçtiğimiz Mayıs ayında insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri tarafından düzenlenen ölümcül baskına ilişkin yürüttüğü soruşturmanın ilk sonuçlarını yayınlamaya hazırlanıyor. İsrail basınında yer alan haberlere göre rapor, saldırıyı gerçekleştiren İsrail donanmasını tamamen temize çıkarıyor.

9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırı, Türkiye'nin şiddetli tepkisinin çekmesinin yanı sıra uluslararası kamuoyu tarafından da kınanmıştı. Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen ayrı bir soruşturmada da İsrail donanmasının "kabul edilemez derecede bir vahşet sergilediği" belirtilmişti.

Özgür Gazze Filosu, 600'e yakın eylemciyle beraber Gazze ablukasını kırmaya çalışırken, uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramıştı. Gemidekiler, İsrail askerlerinin saldırdığını açıkça dile getirirken, İsrail ise askerlerin kendilerini savunduklarını öne sürmüştü.

İsrail'de soruşturmayı, yaş ortalaması 85 olan bir panel gerçekleştiriyor. Panelin 95 yaşındaki bir üyesi de soruşturma sırasında hayatını kaybetti.

İsrail basınına sızan bilgilere göre ilk bulgular, donanma askerlerinin yanlış yapmadığını savunuyor.

Raporun kendisinin de askerleri temize çıkarması halinde uluslar arası soruşturmaları dikkate almayan İsrail yönetiminin, bunu bir aklama unsuru olarak kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri