Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Raporda neden Furkan'ın ismi yok?

26.05.2011 08:12
İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırısı sırasında hayatını kaybeden ABD-Türk vatandaşı Furkan Doğan ve filodaki diğer Amerikan vatandaşları ile ilgili olarak ABD'de dava açıldı

Mavi Marmara'da şehit düşen Furkan Doğan'ın ABD'nin insan hakları raporunda yer almamasına tepki gösteren baba Ahmet Doğan, "Raporda, öldürülen Amerikan vatandaşlarının isimleri tek tek yer alırken, İsrail bölümünde, Mavi Marmara ile ilgili sadece bir cümle var ve Furkan'ın ismi geçmiyor. Bunun nedenlerini merak ediyorum" dedi.

İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırısı sırasında hayatını kaybeden ABD-Türk vatandaşı Furkan Doğan ve filodaki diğer Amerikan vatandaşları ile ilgili olarak ABD'de dava açıldı. Oğlu Furkan Doğan için ABD'de hukuk mücadelesi veren Ahmet Doğan, ABD'nin, vatandaşı Furkan'a sahip çıkmadığını ve şu ana kadar soruşturma açmadığını hatırlattı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık insan hakları raporunda da bu konuya hiç değinilmediğine dikkat çeken Doğan tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

GİZLİ AYRIMCILIK

"Raporda, her ülkeyle ilgili bölümde, öldürülen Amerikan vatandaşlarının isimlerinin tek tek yer almasına rağmen, bu yılki raporun İsrail bölümünde, Mavi Marmara ile ilgili sadece bir cümle var ve Furkan'ın ismi bile geçmiyor. Bunun nedenlerini merak ediyorum. Bu durum ABD'nin tüm vatandaşlarına eşit muamele yapmadığı, gizli ayrımcılık yürüttüğünü açıkça göstermektedir. ABD için kendi vatandaşlarından önce İsrail'in çıkarları ön planda olabiliyor."

RANDEVU ALAMADI

ABD'yi oğlu için ikinci kez ziyaret eden Doğan, bu ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan randevu taleplerine yanıt alamadıklarını kaydetti. Ancak, Furkan'ın doğduğu New York eyaletini temsil eden Kongre üyelerinden Paul Tonko ile görüştüklerini bildiren Doğan, "Tonko bizimle özellikle görüşmek istedi ve bizden son gelişmelerle ilgili bilgi aldı. İnsan Hakları Raporunda Furkan'ın adının geçmemesinden çok rahatsız oldu. Bir grup oluşturarak Kongre'de hem bu konuyla ilgili hem de Furkan'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma açılması noktasında harekete geçeceklerini söylediler" diye konuştu. Doğan, süreci takip etmek için ABD'ye önümüzdeki dönemlerde gelmeye devam edeceğini de kaydetti. Mavi Marmara gemisinin de aralarında bulunduğu filoda yer alanlardan biri olan eski Amerikan ordu mensubu ve eski diplomat Ann Wright da, Furkan'ın ölümünün soruşturulması için Dışişleri Bakanlığı'na çok sayıda mektup yazdığını, ancak bunların hiçbirine cevap verilmediğini belirterek, "Bakanlıkta 16 yıl çalıştım ve bu tür mektuplara yanıt verilmesi, vatandaşlara karşı sorumluluk açısından çok önemsenirdi. ABD'deki diplomasi standartlarının, yeterlik düzeyinin bu denli düşmesinden çok endişeliyim, bu inanılmaz" dedi.Wright, bilgi alamamanın Amerikan yönetiminin İsrail ile görüşmelerini açıklamak istemediği ve kasıtlı olarak sakladığı anlamına geldiği görüşünü dile getirdi.

 

Refah kapısı açılıyor

Mısır, Gazze sınırındaki Refah sınır kapısını daimi olarak açacak. Mısır'ın resmi ajansı MENA, sınır kapısının Cumartesi günü açılacağını duyurdu. Haberde, Mısır'da yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey'in bu kararı "Filistinlilerin bölünmüşlüğüne son verme" yönündeki çabalar çerçevesinde aldığı belirtildi. Refah sınır kapısının açılmasıyla Gazze'ye uygulanan yaptırımlar ciddi olarak hafifleyecek. Hüsnü Mübarek, Hamas'ın 2007'de Gazze Şeridi'nin denetimini tamamen ele geçirmesinden sonra Refah sınır kapısından geçişlere kısıtlama getirmişti.

 

Mavi Marmara için ilk dava

Oğlu Furkan için ABD'de hukuk mücadelesi veren Ahmet Doğan'ın avukatlarıyla birlikte çalışan Anayasal Haklar Merkezi (CCR) adlı Amerikan kuruluşu, Furkan'ın öldürülmesi ve filodaki diğer Amerikan vatandaşlarına yapılan muamele konusunda talep ettikleri bilgileri vermedikleri gerekçesiyle, aralarında ABD Dışişleri, Adalet, İç Güvenlik ve Savunma Bakanlıklarının da olduğu bazı Amerikan hükümet kurumlarına New York mahkemesinde dava açtı. Dava Mavi Marmara'ya ilişkin ABD'de açılan ilk dava oldu.

Bu haber toplam 7116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri