Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail özür dilemezse Türkiye ne yapacak?

21.08.2011 15:26
İsrail özür dilemezse, Türkiye'nin "B Planı" hazır. Peki B planında neler var? İşte yanıtı...

İsrail Mavi Marmara saldırısıyla, 9 masum Türk'ü kasten öldürdü. Saldırının ardından ilişkileri düzeltmek adına hiçbir adım atmayan İsrail'den, son günlerde "özür dilemeyeceği" bilgisi geliyor. İsrail özür dilemezse, Türkiye'nin "B Planı" hazır. Peki B planında neler var? İşte yanıtı...

İsrail'in kanlı Mavi Marmara baskınına ilişkin Birleşmiş Milletler raporu açıklanacak. Rapor öncesinde, özellikle son dönemde İsrail'e müttefiki Amerika Birleşik Devletleri'nden "özür dile" baskısı arttı.

Ancak gelen bilgilere göre, İsrail özür dilemeyecek. Türkiye de İsrail'in özür dilememesi halinde "B Planını" uygulamaya koyacak.

Peki "B Planı"nda Neler Var?

Türkiye halihazırda, Tel Aviv'de maslahatgüzar düzeyinde temsil ediliyor. İsrail özür dilemezse maslahatgüzar merkeze çekilecek ve yerine atama yapılamayacak. Böylece temsil düzeyi daha da düşecek.

Görev süresi Eylül'de sona eren İsrail büyükelçisi Gaby Levy yerine gelecek büyükelçinin kabul edilmemesi de gündemde.

Mavi Marmara mağdurları, İsrail'den, gasp edilen haklarının bedelini almak için dava açacak. Dışişleri Bakanlığı da davaları destekleyerek, İsrail'i hukuki alanda sıkıştıracak.

Türkiye'nin Filistin'in Birleşmiş Milletler üyeliği ve uluslararası arenadaki etkinliği için yoğun lobi faaliyeti yapacağı belirtiliyor.

İsrail özür dilememekte ısrar ederse, askeri ve ekonomik işbirliği de en aza indirilecek.

İşte bu adımlarla İsrail hem uluslararası arenada sıkıştıralacak, hem de siyasi ve ekonomik olarak eli zayıflatılacak. 

PRİZMAHABER

Bu haber toplam 2088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri