Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'i rahatsız eden gelişme

27.09.2011 10:50
İsrail için dikenli ve kabus dolu günlere yenileri ekleniyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi’nin Filistin’in üyeliğini 4 Ekim’de oylayacağını belirterek, “BM bizi örnek alsın” tavsiyesinde bulundu. Filistin, Birleşmiş Milletler’e üye olmak için müracaat ederken, Avrupa Konseyi, Filistin’in üyeliğini 4 Ekim tarihinde onaylayacak. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, “BM bizi örnek alsın. Filistin’in üyeliğini bizim gibi kabul etsin” dedi.

AKPM’nin Filistin’e ‘Demokratik Ortaklık Statüsü’ vereceğini de açıklayan Çavuşoğlu, Filistin’e bu statünün verilmesi için kararın AKPM Siyasi İşler Komisyonu’nda oybirliği ile kabul edildiğini belirtti.

KARAR 4 EKİM’DE

AKPM’nin 4 Ekim’de yapılacak genel kurul toplantısında Filistin konusunda oylama yapılacağını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “4 Ekim’deki oylamada Filistin’e demokratik ortaklık statüsü verilecek. Oylamada sıkıntı yaşanacağını tahmin etmiyorum. Siyasi komisyondan karar oybirliği ile çıktı” dedi. Çavuşoğlu, Avrupa dışındaki ülkelere bu statünün verildiğini belirtirken, “Bu statü ile üye olan ülkeler Avrupa Konseyi’ndeki toplantılara üye olarak katılabiliyorlar. Komisyon çalışmalarında yer alıp, yazılı deklarasyonlara imza atabiliyorlar. Ancak oy hakları olmuyor. Bunu ilk olarak Fas’a vermiştik. İkinci olarak Filistin’e vereceğiz” diye konuştu.

‘RAHAT DAVRANIYORUZ’

Çavuşoğlu, “Amaç bu ülkelerdeki demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmak, insan haklarının geliştirilmesine yardımcı olmak” dedi. AKPM Başkanı Çavuşoğlu, “Avrupa Konseyi üyelikler konusunda rahat davranıyor. Kosova’nın bağımsızlığı ile ilgili tartışmalar devam ederken Kosova’yı üye yaptık. KKTC’li milletvekilleri de gözlemci üye sıfatıyla bizim toplantılarımıza katılabiliyor. Biz bu tür üyelikleri destekliyoruz. Çünkü diyalog ortamına katkıda bulunuyor. Sorunların çözümüne yardımcı oluyor. BM Filistin’in üyeliğini reddederse üzülürüz. Filistin’in başvurusuna olumlu cevap vermelerini bekleriz. BM’nin, AKPM’yi örnek almasın istiyoruz” dedi.

İsrail’den engelleme çabaları

Filistin’in AKPM’ye üye olmasını İsrail önlemeye çalışıyor. İtalya’da yapılan Siyasi Komisyon toplantısında İsrail elçisi, İsrail milletvekillerini Filistin’in üyeliğini engellemek için yoğun çaba gösterdi. AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, kararın engellenmesini önlemek için Siyasi Komisyon toplantısına katılmak üzere İtalya’ya gitti.

HABER: Bilal ÇETİN/BUGÜN
 

Bu haber toplam 4168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri