Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in hedefi yine kadın ve çocuklar oldu

10.07.2014 10:00
İsrail, Ramazan’da yine çocuk katliamı yaptı. Geçtiğimiz yıllarda sivil halkın üzerine misket bombası yağdıran Tel- Aviv, bu kez uydurma bahane ile Gazze’ye saldırdı.

 

İsrail'in, Gazze'nin çeşitli bölgelerine pazartesi gününden bu yana düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısının 72'ye yükseldiği bildirildi.

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'yi ve Han Yunus kentinin deniz sahilini bombalamaya devam eden İsrail'in bölgeye düzenlediği son saldırılarla birlikte pazartesi gününden bu yana ölenlerin sayısının 72'ye, yaralıların ise 520'ye yükseldiğini söyledi.

Öte yandan, Filistin güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre İsrail, Gazze'ye karşı başlattığı "Koruyucu Hat" adlı operasyon çerçevesinde şu ana kadar 750 hava saldırısı düzenledi. Gazze'den de İsrail tarafına 320 roket atıldı.

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hastaneye getirilen şehitlerin büyük çoğunluğu kömürleşmiş ve parçalanmış şekildeydi" dedi.

İsrail'in yıkıcı etki yapan büyük silahlar kullandığını belirten Kudra, tedaviye alınan yaralıların ilk müdahalelerinde kullanılan silahların ne kadar korkunç olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi. Kudra, "Gazze'ye yönelik son iki savaşta da İsrail uluslararası kanunlara göre yasaklanmış silahlar kullandı. Bu ölümcül silahlar karşısında yeni bir katliamla karşı kaşıyayız" diye konuştu.

Kudra, uluslararası hukuk kuruluşlarını Filistinlilere yönelik işlediği suçlar ve hak ihlalleri sebebiyle İsrail'in yargılanması için harekete geçmeye çağırdı.

KİMYASAL BOMBALAR KULLANILIYOR

AA muhabirinin bölge sakinlerinden aldığı bilgiye göre, İsrail'in saldırılarının ardından bölgeye giden kişiler, tanınmaz hale gelen, kömürleşmiş cesetlerle karşılaşıyor.

Cesetlerin yandığı, bazı uzuvlarının koptuğunu kaydeden Gazzeliler, İsrail savaş uçaklarının "yangın bombaları" attığını iddia ediyor.

Sosyal medya üzerinden, saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazzelilerin fotoğraflarının paylaşılması, olayın boyutunu gözler önüne sererken, fotoğraflara "kalp hastalarının" bakmaması tavsiye ediliyor.

Tıpkı kimyasal saldırılara maruz kalanlarda olduğu gibi parçalanan ve yanmış Filistinlilere ait fotoğraflara "soykırım" yorumları yapılıyor.

Gazzeli doktorlar da yaralıların çoğunun kemiklerine kadar yanması sebebiyle uzuvlarını kesmek zorunda kaldıklarını aktardı. Doktorlar, saldırı sonucu hastaneye gelenlerin durumunun, "uluslararası olarak yasaklanmış silahların kullanıldığına kesin delil olduğunu" kaydetti.

İSRAİL SİVİLLERİ HEDEF ALARAK ULUSLARARASI ANLAŞMALARI HİÇE SAYIYOR

Öte yandan Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İsam Yunus, İsrail'in savaş suçu işlediğini vurgulayarak, "İsrail sivilleri hedef alarak uluslararası anlaşmaları hiçe sayıyor" dedi.

Yunus, "Kadın, çocuk herkesin hedef alındığını, yanmış, parçalanmış cesetleri görüyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bu saldırılar İsrail'in suçlanması için apaçık delillerdir" ifadelerini kullandı.

Yunus, İsrail'in işlediği suçlar sebebiyle yargılanması için uluslararası toplumun harekete geçmesini talep etti.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 49'a, yaralananların 450'ye yükseldiği bildirilmişti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Muhammed Ebu Hudayr adlı Filistinli çocuk 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından Kudüs'te sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adıyla pazartesi günü operasyon başlattığını duyurmuştu.

GAZETECİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nin Hayyu'r Rimal semtindeki bir aracı hedef alan saldırısında, bir kişi hayatını kaybetti. Araç içindeki kişinin gazeteci olduğu öne sürüldü.

Bombalamada birkaç evin isabet aldığı bildirildi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ KAPALI OLACAK

Bu arada, Tel Aviv'de bulunan ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "güvenlik" nedeniyle büyükelçiliğin bugün kapalı olacağından vatandaşlara hizmet verilemeyeceği duyuruldu.

"ASKERİ ÜSSE GİRMEYE ÇALIŞTIĞI İDİİA EDİLEN 2 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ" İDDİASI

Öte yandan Gazze Şeridi'nin kuzeyinden İsrail topraklarındaki "Zikim askeri üssüne" girmeye çalıştığı iddia edilen 2 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

İsrail ordusunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada, "Gazze Şeridi'nde bulunan sahilden 2 silahlı kişi gizlice Zikim askeri üssüne girmeye çalıştı. Ordu birlikleri silahlı kişileri fark etti ve açılan ateşte 2 Filistinli öldürüldü" ifadesi kullanıldı.

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinde de "Zikim üssüne girmeye çalışan Filistinlilerle çıkan çatışmada 2 silahlı kişi öldürüldü. Bölgede daha başka silahlı kişiler var" haberi yer aldı.

Olayla ilgili henüz Filistin makamlarından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından Kudüs'te sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

 
 

 

 
 
 
Bu haber toplam 3350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri