Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Suriye çıkmazında

16.02.2012 15:00
İsrail'in Esad'ın tavrına yönelik net bir tavır takınmaması ülkede fikir ayrılıklarına neden oldu.

Suriye'de çatışmalar sürerken, Esad rejimine karşı henüz net bir tavır takınmamış olan İsrail hükümeti, nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

ESAD İSTİFA ETSİN

Haaretz'in üst düzey bir İsrail Dışişleri kaynağından edindiği bilgiye göre, Bakanlık geçtiğimiz haftalarda, Suriye'de yaşanan katliamın kınanması ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın istifa etmesi için çağrı yapılması yönünde tavsiyede bulundu.

İsrailli diplomatlar, ABD, AB ve Arap Birliği'nin bu kadar net bir karşı duruş sergilediği bir durumda İsrail'in belirsiz bir politika sürdürmesini doğru bulmuyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Suriye rejimine karşı kesin bir karşı duruş sergilenmesini gerektiğini düşünürken, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak Lieberman ile aynı görüşte değil.

Netanyahu'ya göre, İsrail'in bu konuda sarf edeceği keskin sözler, "Suriyeli isyancıların arkasında İsrail var" gibi komplo teorilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Lieberman, geçtiğimiz Temmuz ayında Esad'a istifa çağrısı yapmış ancak daha sonra Netanyahu'nun duruşundan ötürü açıklamalarının tonunu yumuşatmıştı.

 

Bu haber toplam 3286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri