Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Türkiye'ye Zeytin Dalı...

17.01.2012 19:31
İki ülke arasında yaşanan koltuk krizinin mimarı İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, Türkiye'ye yönelik sıcak mesajlar yolladı.

Ayalon, "Türkiye ve Türk halkını çok takdir ediyoruz. İsrail, Türkiye ile ilişkilerin yeniden normalleşmesini çok istiyor" dedi.

Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisi, uluslararası arenadaki güçlü ve istikrarlı ülke imajı İsrail'i, Ankara konusundaki politikalarını gözden geçirmeye zorluyor.

İki yıl önce Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi'ne yaşattığı koltuk kriziyle iki ülke arasında krize yol açan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon bu kez, ülkesiyle Türkiye arasındaki buzları eritmenin yollarını arıyor.

Ayalon İngiltere'nin başkenti Londra'da "Chatham House" düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye son derece sıcak mesajlar yolladı.

Daniel Ayalon, "Türkiye ve Türk halkını çok takdir ediyoruz. Türkiye bölgesinde vazgeçilmez bir ülke" dedi.

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunun altını çizen Ayalon, " İsrail, Türkiye ile ile ilişkilerin yeniden normalleşmesini çok istiyor. İkili ticari ilişkilerimiz geçen yıl yüzde 33 arttı ve bu halklarımızın işbirliği yapma isteğini ortaya koyuyor" diye konuştu.

İki ülke arasında kışkırtıcı söylemlerden kaçınılması gerektiğini ifade eden İsrailli yetkili, "Mavi Marmara olayının sonuçlanmasını ve kapatılmasını istiyoruz" dedi.

Ayalon, bir gazetecinin İsrail ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında savunma alanında yapılan anlaşmaları hatırlatması üzerine " Bu ilişkiler ve anlaşmaların Türkiye'ye yönelik bir tehditmiş gibi algılanmaması gerekir" şeklinde konuştu.

Dışişleri Kaynaklarından İlk Yorum

Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, Ayalon'un açıklamalarının sorulması üzerine, Türkiye'nin Mavi Marmara baskınına ilişkin özür ve tazminat beklentilerini hatırlattı.

Kaynaklar, "Ayalon böyle söylüyorsa bahsettiği konudaki beklentilerimizin karşılanması gerektiğini de biliyordu" değerlendirmesini yaptı.

Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri