Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail üfürdü, candaş medya üstüne atladı

20.02.2012 09:55
İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, MİT krizinin yaşandığı bugünlerde krizi derinleştirecek bir habere imza attı. Krizin derinleşmesini isteyen candaş medya da haberin üstüne atlayıp manşetine çekti.

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, Suriye ile ilişkilerin gerginleştiği ve özellikle de MİT krizinin yaşandığı bugünlerde krizi derinleştirecek bir habere imza attı. Günlerdir krizin daha da derinleşmesi için çaba harcayan candaş medya da haberin üstüne atlayarak, manşetine çekti.

 
Haaretz'in iddiasına göre, Suriye 40 MİT'çiyi sınır ötesinde tutukladı ve bu MİT'çilerin serbest bırakılması için Türkiye ile 1 haftadır yoğun müzakereler sürdürdü. Gazetenin iddiasına göre Suriye, bu kişileri serbest bırakma karşılığında halen Türkiye’de bulunan kaçak Suriyeli subaylarının iadesini istiyor.
 
Gazete, "Türk kaynakları, Türkiye’nin yakında Suriye konusunda tutumunu sertleştirmeye karar vereceğine inanıyorlar” diyerek, Türkiye'yi de Suriye'ye sokmak için alt yapı oluşturmayı da ihmal etmedi.
 
Haberi ilginç yapan ise günlerdir MİT krizinin derinleşmesi ve Türkiye'nin Suriye'ye girmesi için çaba gösteren candaş medya da İsrail'in masabaşından kendi çıkarlarına yönelik üfürdüğü bu haberin üzerine atlayarak manşetlerine taşıdı.
 
İsrail medyasının Türkiye'yi Suriye'ye karşı kışkırtma amaçlı bu tür haberlerinin Türk yetkililer tarafından defalarca yalanlanmasına rağmen, özellikle Milliyet ve vatan gazeteleri başta olmak üzere candaş medyanın bu haberin de üzerine atlayarak manşetlerinetaşıması dikkat çekti.
 
İşte İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinde ve ardından candaş medyada yayınlanan o haber...
 
40 MİT’çi sınır ötesinde tutuklu
Haaretz, “Türkiye MİT’çilerin özgür kalmaları için Suriye ile yoğun müzakereler yapıyor. Suriye ise MİT’çilerin tahliyelerinin Türkiye’de bulunan kaçak Suriyeli subayların iadesine bağlı olacağında ısrar ediyor” diye yazdı
 
İSRAİL’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberinde Suriye’de 40 MİT’çinin tutuklandığı ileri sürülerek, şöyle denildi:
“Türkiye, 40 Türk istihbarat subayının Suriye ordusunca yakalanması üzerine Suriye ile patlak veren bir diplomatik krizden sonra böyle bir gelişmeden korkuyor. Son bir hafta Türkiye, özgür kalmalarını sağlamak amacıyla Suriye ile yoğun müzakereleri sürdürdü ve Suriye, tahliyelerin, halen Türkiye’de bulunan kaçak Suriyeli subaylarının iadesine bağlı olacağında ısrar ediyor. Suriye aynı zamanda müzakereleri, Türkiye’nin toprakları üzerinden silah transferlerini ve isyancıların oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu’nun askerlerinin geçişinin bloke edilmesine de bağladı. Ayrıca, Türk subaylarının tahliyesine ilişkin müzakerelerin sponsorluğunun İran tarafından yapılmasını da talep etti.”
 
‘Türkiye sertleşecek’
Haaretz, Türkiye’nin tutumuna ilişkin olarak da, “Birkaç hafta önce, isyancılarca yakalanan birkaç İranlı sivillerin serbest bırakılması amacıyla Özgür Suriye Ordusu ile İran arasında arabuluculuk yapan Türkiye ise, Suriye’nin taleplerini reddediyor ve bu nedenle Türk kaynakları, Türkiye’nin yakında Suriye konusunda tutumunu sertleştirmeye karar vereceğine inanıyorlar” diye yazdı. Haberin son bölümünde de Suriye’nin, yakaladığını öne sürdüğü Türk istihbaratçılarının “itirafları”nı da yayınladığı belirtilirken, Suriye’nin bu çerçevede “(İsrail istihbarat örgütü) MOSSAD tarafından eğitilen Türk istihbaratçılarının MOSSAD’ın Özgür Suriye Ordusunu da eğittiğini söyledikleri” yönündeki iddiasına da dikkat çekildi.
 
Tampon bölge reddediliyor
Gazete, Suriye’ye karşın ne gibi bir adım atılacağı konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Türkiye, Suriye ile sınırında siviller için tampon bölgelerini oluşturmayı reddediyor, ekipman ve ilaç sevkıyatının toprakları üzerinden değil, denizden yapılmasını talep ediyor. Fransa ise, bu tür tampon bölgelerin karada olması gerektiğini, nasıl olsa Türk sınırına taşıyacağını savunuyor.
 
Batılı yetkililer Suriye’deki eylemler üzerindeki kontrolü, Rusya-İran ortaklığının ele geçirmesinden, bunun da Avrupa Birliği ve Türkiye’yi dışlarken ABD’nin bir müdahalesinin çok geç ve etkisiz kalmasından korkuyorlar.”
 
Bu haber toplam 2392 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri