Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail ve Abbas elele.

11 Şubat 2009 / 18:50
Batı Yaka’da Abbas’ın konumunun zayıfladığını belirten The Jerusalem Post: “İsrail, Hamas’a Karşı Abbas’ı Güçlendirmek İstiyor”
Abbas’a bağlı güçler, Batı Yaka’da işgal güçleriyle işbirliği yaparak direnişi bitirmeye çalışıyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

İsrail basını, Hamas karşısında Batı Yaka’da gittikçe zayıflayan Mahmut Abbas’ı güçlendirmek için İsrail’in bazı pratik adımlar atmak istediğini yazdı.

İngilizce yayın yapan The Jerusalem Post gazetesi dün (10 Şubat Salı) verdiği haberde, esir asker Şalit’in serbest bırakılması durumunda Siyonist Savaş Bakanlığı’nın başkanlığı bitmiş olan Mahmut Abbas’ın konumunu güçlendirmek için bazı jestlerde bulunmak istediğini yazdı.

Siyonist Savaş Bakanı Barak’ın ofisindeki kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, Batı Yaka’daki şehirlerden birinin güvenliğinin Mahmut Abbas’a bırakılması seçeneğinin masada olduğu belirtildi.

Şalit ile ilgili esir değişiminin olması durumunda Hamas’a karşı konumu fazlasıyla zayıflayacak olan Mahmut Abbas’ı güçlendirmek için böyle bir adımın atılmasının zorunlu olduğunu belirten kaynaklar, esir değişimiyle birlikte Batı Yaka’da Hamas’ın lehine gelişebilecek atmosferi Abbas’ın lehine çevirmek için böyle bir jestte bulunulacağını belirttiler.

Amerikalı General Keith Dayton’un komutasında Ürdün’de eğitim alan ve işgal güçleriyle işbirliği içinde el-Halil ve Cenin’de yerleştirilen Abbas’a bağlı güvenlik güçleri, varılan anlaşma gereği işgal ordusu operasyon için şehirlere girdiğinde kendi merkezlerine çekiliyorlar.

Siyonist kaynaklara göre, Gazze’ye yapılan saldırılar esnasında Batı Yaka’da İsrail güçlerine karşı istişhad eylemeleri yapılmamasında Abbas güçlerinin büyük etkisi oldu. Abbas’a bağlı güçler Gazze’de süren savaş esnasında Batı Yaka’da Gazze ile dayanışma için yapılan bütün gösterileri bastırmış, yürüyüşleri engellemiş ve gece gündüz Hamas ile diğer direniş gruplarına yakın ailelerin evlerine baskınlar yapmıştı.Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri