Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de Halk Sokağa Döküldü

05.09.2011 11:25
İsrail tarihindeki en kalabalık gösteriler 20'ye yakın şehirde yapılırken katılımcıların sayısının toplam 450 bine ulaştığı bildirildi.

Arap Baharı' demokrasi için ayaklanmayı anlatıyor. 'İsrail Yazı' ise ekonomideki kötü gidişi 'hayat pahalılığı'na isyanı.

Cumartesi gecesi ülke tarihinin en büyük gösterisinde 450 bin kişi hükümeti istifaya çağırdı.

Bir yanda Mısır, Libya, Suriye, Ürdün'de yaşanan ayaklanmalarla birlikte gelen 'Arap Baharı', diğer tarafta İsrail tarihinin en büyük protesto gösterisi. İsrail'deki gösterilerin sebebi hayat pahalılığı. 7.7 milyon nüfusu olan İsrail'de önceki gece yaklaşık 450 bin kişi Tel Aviv meydanında toplandı. Bunun yanı sıra diğer bazı şehirlerde de binlerce kişilik küçük grupların protesto gösterisi vardı. İsrail tarihinde düzenlenen en yüksek katılımlı gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv'de göstericiler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu istifaya çağırdılar.

İsrail'de hayat pahalılığına ilk tepki Facebook üzerinden Haziran ayında süzme peynir fiyatlarındaki yüksek artış sonrası geldi. Ardından 17 Temmuz'da 25 yaşındaki Daphne Leef'in hayat pahalılığını protesto için çadırını İsrail'in lüks semti Rothschild'ta kurdu. Bunun ardından Leef'e destek arttı, sonrasında 450 bin kişilik gösteri yapıldı.
Tel Aviv'de ana meydanı ve meydana açılan caddeleri tümüyle dolduran gösterciler, parlamento yeni reformlar yapana kadar kadar protestoların süreceğini bildiren sloganlar attı. İsrail'in yeni toplumsal hareketi lideri Yonatan Levy, "Artık insanlar güçlerinin ne olduğunu biliyor ve bundan sonra durmayacaklar" dedi.
İsrail Parlementosunda muhalefette yer alan İşçi Partisi milletvekili Daniel Ben Simon, gösterilerin, İsrail'in politik takvimini yeniden şekillendirdiğini belirterek, "Gelecek seçimlerin tonunu inşa ediyorlar. Biz Filistin sorununa sahibiz. Ama tüm bunların altında yatan toplumsal huzursuzlukla karşı karşıyayız" dedi. 

Bu haber toplam 1838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri