Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de ırkçı polis şiddeti: 30 gözaltı!

04.05.2015 00:44
srail'de Etiyopyalı Yahudiler'in gösterilerine polisin müdahalesi sert oldu. Gösterilerde en az 30 kişi gözaltına alındı.
Etiyopya asıllı Yahudiler İsrail'de sokağa indi. Irkçı uygulamaları protesto edenlere polis, ses bombası ve gazla müdahale etti. Arap milletvekillerinin de destek verdiği gösterilerde polis en az 30 kişiyi gözaltına aldı.
 
İsrail'de Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme görüntülerine tepkiler büyüyor.  Irkçı uygulamaları protesto eden binlerce Etiyopya Yahudisi, perşembe akşamı Kudüs'te düzenledikleri eylemin ardından, bugün de Tel Aviv’deki Azrieli Kulesi önünde gösteri yaptı. Slogan atarak hükümet binalarının olduğu Ayalon yoluna kadar yürüyen kalabalık, "şiddete bulaşan polisler hapsedilmeli" çağrısında bulundu.

"SÖZ DEĞİL EYLEM İSTİYORUZ"
 
İsrail vatandaşı Etiyopya asıllı Yahudiler, şehirdeki bazı ana yolları trafiğe kapatarak, "siyah değil, beyaz değil, hepimiz insanız", "Irkçılığa ve ayrımcılığa hayır" ve "“Artık söz değil eylem istiyoruz" şeklinde slogan attı. Bazı İsrailli aktivistler de eyleme destek verdi. Göstericilerin, polis şiddetini ve kelepçeli tutuklamaları simgelemek üzere ellerini başlarının üzerinde çapraz şekilde bağladığı gözlendi. 

İsrail polisi protestonun başında, eylemcilere müdahale etmemeyi tercih etti. Polisin, Tel Aviv'in merkezi caddelerinden Ayalon yolunun açılmaması halinde göstericileri zor kullanarak dağıtacağını duyurmasının ardından protestocular Rabin Meydanı'na yürüdü. Bu esnada Azrieli Kulesi yakınlarında polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Rabin Meydanı'da toplanmayı başaran kalabalığa ise polis biber gazı ve ses bombaları ile müdahale etti. Çıkan olaylarda en az 30 gösterici yaralanırken, 2 kişi de göz altına alındı. 
Görgü tanıkları, polisin eyleme destek veren bazı aktivistleri, "kalabalığı gösteriye son vermemek" yönünde kışkırtmakla suçladığını belirtti.Kudüs’te perşembe akşamı ırkçılık karşıtı protesto düzenleyen binlerce Etiyopyalı Yahudiye, İsrail güçleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve TOMA’larla müdahale etmişti. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık vermesi üzerine 2 polis ve 12 gösterici yaralanmıştı

ARAP MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK
 
Öte yandan gösteriye İsrail meclisindeki Birleşik Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, Siyonist Birlik milletvekili Stav Shaffir, Etiyopya asıllı ilk kadın milletvekili olan Pnina Tamano-Shata ve bazı diğer siyasetçiler de katıldı.
 
Tamano-Shata, İsrail’in Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’de yetişen genç Etiyopyalı kuşağın haklı olarak eşit imkanlar talep ettiğini söyledi. Tamano-Shata, "(Etiyopya asıllı Yahudiler) genç yaşlardan itibaren ayrımcılığa maruz kalmaktan bıktılar" ifadesini kullandı.

IRKÇI POLİSLERE TEPKİ
 
Arap Listesi Başkanı Avde de cuma günü Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Arap bir İsrail vatandaşı olarak, gözünü ırkçılık bürümüş bir polisin karşısına çıkıp gösteri yapmanın nasıl bir duygu olduğuna yabancı değilim. Etiyopyalı gençler protestodüzenlerken polis saldırmaya, gaz atmaya ve tutuklamaya başlayınca ne hissettiklerini hayal edebiliyorum. Hiçbir ayrımcılığın olmadığı, eşit ve demokratik bir toplum hem bizim hem de sizin ortak mücadelenizdir" değerlendirmesinde bulundu.

İsrailli Arap milletvekili Basil Gattas da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Irkçı polise karşı hep birlikte gösteri yapma" çağrısında bulunmuştu.
Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri