Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de siyahi kriz: Etiyopyalı Yahudiler polisle çatıştı

01.05.2015 10:16
İsrail'deki Etiyopyalı Yahudilere karşı ırkçı uygulamaları protesto eden binlerce kişi, Kudüs sokaklarında polisle çatıştı.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükseldi.

Polisin ırkçı uygulamalarını protesto eden binlerce Etiyopyalı Yahudi, akşam saatlerinde DoğuKudüs’teki İsrail Emniyet Müdürlüğü önünde toplanmasının ardından sloganlar eşliğinde Batı Kudüs’e doğru yürüyüşe geçerek, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun evine gitmek istedi.

İsrail güçlerinin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve TOMA’larla kalabalığa müdahale etmesi üzerine çatışma çıktı. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık verdiği olaylarda iki polis yaralandı.

"KUDÜS BALTİMORE GİBİ OLACAK"

Kudüs’ün ana yollarını trafiğe kapatan göstericiler, “Kudüs Baltimore gibi olacak”, “Irkçılığa ve ayrımcılığa hayır”, "Apartheid rejimine hayır" ve “Artık söz değil eylem istiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Gösteriye müdahale eden İsrail polisinin, protestocuları dağıtmakta güçlük çektiği gözlendi.

İsrail atlı polisleri göstericilere müdahale ederken zor anlar yaşayarak geri çekilmek zorunda kaldı. Bu arada bazı göstericilerin hafif yaralandıkları belirtildi.

Olay yerine gelen Kudüs Belediye Başkanı Nir Barakat, kalabalığın arasına oturarak göstericileri ikna etmeye çalıştı. Bir anda yüzlerce protestocunun etrafını sarmasının ardından Barakat, kalabalığın arasında sıkışarak zor anlar yaşadı.

KUDÜS SOKAKLARINDA GERGİNLİK SÜRÜYOR

Etiyopya asıllı Yahudiler eylemlerini sonlandırmamakta kararlı olduklarını ifade ederken, Kudüs sokaklarında gerginlik ise sürüyor. Göstericiler çöp tenekeleriyle barikatlar kurarak bazı yolları kapattı. Toma ve polislerin önünde oturma eylemi yapan kalabalığı, İsrail emniyetine ait helikopterler de havadan aralıksız olarak izliyor.

"İSRAİL POLİSİ, ETİYOPYALI YAHUDİLERE SÜREKLİ ŞİDDET UYGULUYOR"

Olay yerinde AA muhabirine konuşan Etiyopya asıllı Yahudi Tiyon Mosin (27), İsrail'deki tüm kurumlarda ve halk arasında Afrika asıllı Yahudilere karşı ırkçı bir ayrımcılık bulunduğunu söyledi.

"İsrail polisi tarafından Etiyopyalı Yahudilere sürekli şiddet uygulanıyor" diyen Mosin,"İki gün önce ortaya çıkan polisin dayak atma görüntüleri ilk değil. Bize karşı yapılan diğer bir çok ihlal kamuoyundan gizli kalıyor. Bütün bunlara artık bir dur demek için buradayız" ifadelerini kullandı.

NETANYAHU'DAN SAĞDUYU AÇIKLAMASI

Konuya ilişkin açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Etiyopya asıllı İsrail askerlerinin polis tarafından dövülmesini kınadı.

Göstericilere de sükunet çağrısında bulunan Netanyahu, "Etiyopyalı askeri dövenler adalet karşısına çıkarılacaktır ancak kimsenin kendini kanun yerine koyması da yasak. Etiyopya asıllı Yahudiler bizim için saygıdeğerdir ve İsrail onların topluma katılması için büyük çaba sarfediyor. Gelecek hükümet de bunu yapmaya devam edecek" diye konuştu.

Bu haber toplam 2964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri