Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den, yeni 'casusluk yöntemleri'

18.03.2013 11:33
İsrail Güvenlik Servisi Şin Bet'in, Filistinlileri casus olarak kullanabilmek için yeni yöntemler geliştirdiği iddia edildi.

 

İsrail Güvenlik Servisi Şin Bet'in,  Filistin lileri casus olarak kullanabilmek ve bu sayede Filistin direnişi hakkında  bilgi toplayabilmek için yeni yöntemler geliştirdiği iddia edildi.  Gazze'deki Filistin hükümeti İç Güvenlik Servisi subayı Yarbay Muhammed Lafi,  yaptığı açıklamada, İsrail'in iç güvenlik istihbarat  teşkilatı Şin Bet'in, tutuklu ve hayatını kaybeden Filistinlilerin ailelerini  casus olarak kullanabilmek için ''araştırma merkezleri'' veya ''hayır kurumları''  gibi adlarla faaliyette bulunduğunu iddia etti.
 
Şin Bet'in, Filistinlileri casus olarak kullanmak için her türlü yola  başvurduğunu öne süren Lafi, bazı Filistinlilerin kullanılan casusluk  yöntemlerini açığa vurmasının İsrail'i başka yöntemler bulmaya zorladığını dile  getirdi. Lafi, ''Şin Bet, bütün Filistinlileri casusluk tuzağına düşürmek için  her türlü yolu deniyor. Önceden şebeke sistemiyle çalışıyordu şimdi ise facebook  ve twitter gibi sosyal iletişim ağları üzerinde yoğunlaşmaya başladı'' dedi.
 
İsrail'in 2005 yılından önce Gazze'yi işgal ettiği dönemde,  Filistinlileri casus olarak kullanabilmek için uygunsuz halde çekilmiş  fotoğraflarıyla şantaj yaptığını iddia eden Lafi, ''İsrail, artık bu yöntemi pek  fazla kullanmıyor. Şimdilerde hasta ve engellileri, casusluk yapmamaları  durumunda, tedavi olmak için yurt dışına çıkmalarına izin vermemekle tehdit  ediyor'' diye konuştu.
 
Lafi, Şin Bet subaylarının Filistinli casuslarla bağlantı kurarken  internet ve cep telefonlarını kullandığını dile getirdi. Gazze'deki casusların sayısının giderek azaldığını kaydeden Lafi, Hamas hükümetine bağlı Güvenlik Servisi'nin elinde casusların isimlerinin bulunduğunu  ve 11 Nisan'a kadar teslim olmamaları durumunda tutuklanmaları için gerekli hazırlıkların yapıldığını ifade etti.
 
 Gazze'deki Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı, İsrail istihbaratı için  casusluk yapanlara 11 Nisan'a kadar sürecek ''tevbe kapısı'' açmıştı. AA
Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri