Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den alınan İHA'lar iade edilecek

27.10.2012 16:34
Arızalı olduğu için 8 aydır uçamayan 3 insansız hava aracı, İsrail'e iade edilecek

Ne istendiği gibi uçabiliyorlar, ne de istihbarat aktarabiliyorlar. İsrail 'den tam 15 milyon dolara satın alınan 3 insansız hava aracı, 8 aydır hangardan bile çıkamıyor.

BİRİ DÜŞTÜ, İKİSİ BOZULDU

2008'de büyük umutlarla alınmıştı İHA 'lar... Terörle mücadelede anlık istihbarat aktarabilmesi için İsrail'den 3 İHA sipariş edilmişti.

3 İHA, bir türlü isteneni veremedi. Biri daha önce düşmüş; hurda yığını haline gelmişti. Diğer ikisi havada kalmayı başardı. Fakat bu sefer de görüntü aktarımında problem çıktı. 2 İHA, komuta merkezine beklendiği ölçü ve kalitede anlık görüntü transferi yapamadı.

İSRAİL TEKNİK DESTEK GÖNDERMİYOR

Arızalı İHA'ların tamir edilmesi için İsrail'den teknik destek istendi. Ancak Ankara-Tel Aviv hattında yaşanan Mavi Marmara krizi, beklenen teknik desteğin önünü kesti. Hal böyle olunca bozuk 3 İHA, 8 ay boyunca gökyüzü göremedi.

İHA'LAR İSRAİL'E İADE EDİLECEK

İsrail anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmediği için Türkiye sözleşmeyi feshetme kararı aldı. Savunma Sanayi kulislerine göre; Ankara, İsrail'in tamir etmediği 3 İHA'yı iade edecek. İHA'lara ödenen 15 milyon doların geri alınıp alınamayacağı ise bilinmiyor. Üstüne üstlük Türkiye'nin iadeden dolayı İsrail'e ceza bile ödeyebileceği belirtiliyor.

Gönderilecek insansız hava araçlarından sonra Türkiye'nin elinde 10 İHA kalacak. Türk Havacılık ve Uçak Sanayi'nin ürettiği ANKA 'lar ise gecikti. ANKA'ların havalanmasına daha iki yıl var.  

Bu haber toplam 9304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri