Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'e Mavi Marmara'nın hesabı bugün soruluyor

06.11.2012 12:05
Mavi Marmara'da yaşanan katliamın üzerinden iki yılı aşkın sürenin geçmesinin ardından bugün Çağlayan'da yargılama başlıyor.
İsrail askerlerince Gazze'ye insani yardım taşıyan 'Mavi Marmara' gemisine yönelik saldırıya ilişkin olay tarihinde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bugün başlanıyor.
 
Çok sayıda vatandaş, sabahın erken saatlerinden itibaren davanın görüleceği Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne geldi. Çağlayan Meydanı’nda toplanan kalabalık, davanın başlamasını bekledi.
 
Bu arada, Çağlayan Meydanı’nda Mavi Marmara gemisi ve süreçle ilgili fotoğraf sergileri açıldı. Mavi Marmara baskınında gemide bulunan İHH yöneticisi Avukat Gülden Sönmez, davanın bugünkü duruşmasında gemide bulunan yabancı vatandaşların ifadelerinin alınacağı bilgisini verdi. Sönmez, Çağlayan Meydanı’nda toplanan vatandaşların yanı sıra çok sayıda uluslararası gözlemcinin de davayı takip edeceğini söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu’ndan milletvekilleri ile yine uluslararası hukukçuların da davayı izleyenler arasında yer alacağını aktardı. Sönmez, Çağlayan Meydanı’nda imza duvarı ve fotoğraf sergilerinin yer alacağını belirtti.
 
 
Kaynak: Cihan 
Bu haber toplam 4796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri