Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hahamlar İsrail askerlerini zorlamışlar

20.03.2009 16:28
İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği Dökme Kurşun operasyonuna katılan askerler, saldırılar sırasında Yahudi hahamların kendilerine "Yahudi olmayan kişilere karşı dini bir savaş yürüttüklerini söylediklerini" açıkladı.
Dün bazı İsrail askerlerinin sivilleri nasıl öldürdüğüne dair itiraflarına yer veren İsrail'in Haaretz gazetesi, bugün de bir komutanın sözlerini aktardı. Gazeteye Ram kod adıyla açıklamalarda bulunan İsrailli bir ordu komutanı, kendileriyle konuşan hahamlar için "Mesajları çok açıktı: Bizler Yahudi halkıyız, buraya bir mucizeyle geldik. Tanrı bizi buraya geri getirdi. Biz de şimdi bizim kutsal toprakları fethimize müdahale eden Yahudi olmayanlara karşı savaşmalıyız." ifadelerini kullandı.
Sol eğilimli olarak bilinen Haaretz gazetesi, bazı askerlerin dün de İsrail ordusunu zor durumda bırakan açıklamalarını yayınlamıştı. Gazetede yer alan açıklamalar, 13 Şubat'ta Gazze deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya gelen ordu mensuplarının toplantısından sızdırılmış. Bazı emekli ve eski askerler, bu toplantıda sivilleri nasıl öldürdüklerini ve Filistinlilere karşı duyulan derin küçümsemenin ordu saflarına nasıl hakim olduğunu anlatmışlardı.


Gazetenin bugünkü hafta sonu ekinde yer alan açıklamasında Ram kod adlı asker, 22 günlük operasyonun "hemen hemen dini bir misyon havasında" olduğunu dile getiriyor. Birliğindeki dindar bir çavuşun kendilerini toplayarak, askerlerine savaşa girecekler için dua ettirdiğini anlatan Ram, "İçerdeyken de bize Zebur'la dolu risaleler, tonlarca Zebur gönderdiler. Bir hafta boyunca içinde bulunduğum evin bir odasını gönderdikleri Zebur'la doldurabilirdik." diyor.


Subay Ram, Eğitim Birliği'nin gönderdikleri ile ordu hahamların gönderdikleri arasında büyük bir fark olduğunu anlatıyor. Eğitim birliğinin gönderdiği kitapçıklarda 1948'den bu yana Gazze'de yürütülen savaşların anlatıldığını kaydeden Ram, ancak hahamların askerlere ilettikleri mesajın ise "operasyonun dini bir savaş olduğu hissi olduğunu" belirtiyor.


Ram'ın Givat Tugayı'ndan Aviv adlı bir bölük komutanı ise askerlere zırhlı araçlarla kapıları kırma ve içerdekileri öldürme emri verilmesi hakkındaki endişelerini söylüyor. Saldırı sırasında ise emirlerin değiştirildiğini ve ilerleyen askerlere önlerindeki halka kaçmak için 5 dakikaları olduğunu duyurmak için bir megafon kullanma talimatı verildiğini söylüyor.


Aviv, askerlerine bunu tebliğ ettiği sırada ise "çok rahatsızlık verici bir an yaşadığını" anlatıyor. Anlattığına göre Aviv, emri askerlere ilettiğinde askerlerden biri emre karşı çıkarak "İçerdeki herkes bir terörist, bu bilinen bir gerçek…" demiş. Ardından da bu askerin arkadaşları "İçerde olan herkesi öldürmeliyiz. Evet, Gazze'de yaşayan herkes bir teröristtir" diye eklemiş. Aviv, askerlerin medya tarafından kafalarının içinde doldurulan her şeyi söylediklerini dile getiriyor.


Filistin İnsan Hakları Merkezi, saldırıda ölenlerin sayısının bin 417 olarak açıklamış ve bunlardan 926'sının sivil olduğunu belirtmişti.


İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise Haaretz'in dün yayınladığı asker itiraflarının ardından yaptığı açıklamada "İsrail ordusunun dünyadaki en ahlaki ordu olduğunu" söylemişti. İsrail ordusu da askeri savcının soruşturma başlattığını duyurmuştu.


Ancak Moşe adlı bir askere göre savaş meydanında yürütülen soruşturmalar çok ciddiye alınmıyor. Ona göre savcıların tutumu şu şekilde özetlenebilir: "Bunu söylemek hoş değil ama; kimse takmıyor. Biz bunu soruşturmuyoruz. Bunlar savaş sırasında olan şeyler…"Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri