Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailliler seçim için oy vermeye başladı

10 Şubat 2009 / 08:29
İsrail'de 5,3 milyon dolayında kayıtlı seçmen, yerel saatle 07.00'den itibaren açılan sandıklarda oy kullanmaya başladı.
İsrail'de genel seçimler için oy verme işlemi başladı.

Polis ve seçim yetkilileri, ülkedeki 9 bin 263 seçim sandığının büyük kısmının planlandığı gibi yerel saatle 07.00'de açıldığını bildirdi.Oy kullanma süreci büyük şehirlerde saat 22.00'de son bulacak.

İsrail'in büyük kesiminde yağışlı hava ve şiddetli rüzgar nedeniyle seçimlere katılım oranının düşük olacağı tahmin ediliyor.

İsrail'in seçim tarihinde, 2006'da düzenlenen son seçimlerde oy kullanma oranı yüzde 63,2 ile en düşük seviyede kalmıştı.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

İsrail'de güvenlik kuvvetleri seçimler nedeniyle dün akşamdan itibaren alarm durumuna geçti. Savunma Bakanı Ehud Barak'ın kararıyla dün geceden başlayarak Bugün gece yarısına kadar Batı Şeria'ya Filistinlilerin girişleri, acil sağlık durumları dışında tamamen yasaklandı.

Seçimlerde 16 bin dolayında polisin genel güvenlik için görev yapacağı bildirilirken, bunlara ek olarak 2 bin 500 dolayında gönüllü ve 4 bin 500 güvenlik elemanı da seçim istasyonları çevresinde hazır bulunacak.

Güvenlik görevlileri kalabalık merkezlerde yoğunlukla yer alırken, güvenlik kuruluşlarının da özellikle ülkenin güneyinde roket saldırılarına, kaçırma eylemlerine, ihtihar eylemcilerine ve her türlü ateş açmalara karşı hazırlık yaptığı belirtildi. Araplar ve İsrailllilerin birlikte yaşadığı Ramle, Lod ve Tel Aviv yakınlarındaki Yaffo gibi bölgelerde de özel önlemler alındı.

İsrail'in kuzeyindeki Arap kentlerinden Umm El Fehm'de, İsrailli aşırı sağ eylemci Maruh Marzel'in seçim istasyonunda gözlemci olarak bulunmasına Merkez Seçim Komisyonunun onay vermesinden sonra polis burada da alarma geçti. Marzel'in seçim gözlemcisi olarak Umm El-Fehm'e gitmesi, bölgedeki Araplar için ciddi bir provokasyon olarak görülüyor.

Ordu radyosuna göre Baruh Marzel, Umm El Fehm'de seçim gözlemcisi olarak görev yapmasını polisin engelleme hakkı bulunmadığı söyledi. Polis, yine de durumu değerlendirerek, eğer Marzel için kentte hayati bir tehlikenin bulunacağı sonucuna varırsa, Marzel'in kente girişini engellemeyi düşünüyor.
Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri