Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşsiz ve Emeklilere iyi haber

25.08.2011 11:58
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önemli açıklamalar yaptı

Bakan Çelik, ülkenin doğusunda bulunan 23 ildeki 50 bin işsizi işe alacaklarını, sayıları 4 milyonu bulan düşük aylıklı emekliler için de intibak çalışması başlatacakları müjdesini verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bakanlıktaki ikinci dönemine hızlı başladı. Önceki bakanlık döneminde gece gündüz çalışarak sosyal güvenlik reformunu çıkaran Çelik, portföyündeki zor konular için, “Bu dönemde çalışma hayatıyla ilgili her şey cesaretle yapılacak, kimsenin kuşsusu olmasınî dedi.

Kaynak fondan

Gazetelerin sosyal güvenlik yazarı ve uzmanlarıyla iftar yemeğinde bir araya gelen Bakan Çelik, ilk müjdeyi işsizlere verdi. İşsizlik Fonu'ndan aktarılan 1,4 milyar liralık kaynağın bir bölümüyle 50 bin işsize geçici iş sağlayacaklarını belirten Çelik, şu bilgileri verdi:

“İşsizlerimizi toplum yararına işlerde çalıştırmak için yeni bir hamle başlatıyoruz. Bu amaçla sosyoekonomik yönden geri kalmış 23 il belirledik. Bu illerde bulunan 50 bin işsizimizi asgari ücretle sigortalı olarak toplum yararına işlerde çalıştıracağız. Bu kişileri İşkur'a kayıtlı işsizlerden seçeceğiz. Kaydı olmayan yararlanamayacak. Bu işsizleri ağırlıklı olarak ağaçlandırma işlerinde çalıştırmak istiyoruz. Ankara'dan uçakla kalkıyorsunuz Kars'a kadar ağaç yok. Van Gölü'nün etrafını, Keban Barajı'nın etrafını kıraç görüntüden kurtarıp yeşilliklerle örtmek, orman haline getirmek istiyoruz."

Bürokratlar çalışıyor

Bakan Çelik, farklı yıllarda farklı sistemlerle emekliye ayrıldıkları için aralarında maaş uçurumu oluşan yaklaşık 4 milyon emekliye de şu müjdeyi verdi: “Emeklilerin aylık bağlama sistemiyle bugüne kadar çok oynanmış. Aslında intibak dediğiniz zaman bunun belli bir adresi yok. Bürokratlarıma talimat verdim 1980 yılından bu yana tüm emeklilerin durumunu inceletiyorum. Hangi dönemde emekli olmuş vatandaşlarımızın durumlarında iyileştirme gerekiyor, ortaya çıkaracağız. Gerekirse kademeli bir iyileştirme yapacağız. Çok güzel bir çalışma. Bürokratlarımız birkaç ay içerisinde tüm fotoğrafı ortaya koyacaklar.î

Kıdem tazminatı fonu geliyor

Faruk Çelik, kıdem tazminatını bakanlık olarak kendi mutfaklarında çalışmaya başladıklarını söyledi. Çelik şöyle devam etti: “Yakın zamanda önümüze geleceğini düşünmemiştim. Ancak taşeron işverenlerle ilgili kayıt dışılık ve işçilere karşı yapılan haksızlıkları önlemek için artık gerekli hale geldi. Taşeron işçilik dünya gerçeği. Kamu bile gelecekte özel hastanelerle rekabet edebilmek için belki bunu kullanacak. Mevcut yapıda taşeron işçisine tatil yok, çalışma saatleri düzensiz, tazminat yok. Her şey işveren beyefendinin insafına kalmış. Fonu kurarak bu haksızlıkları gidereceğiz. Taşeron işçisine örgütlenme hakkı da getireceğiz. Kamu İhale Yasası'na bununla ilgili düzenlemeler ekleyeceğiz. Fon için uzlaşı arayacağız. Kimi maddelerde yüzde 80 kiminde yüzde 50'nin üzerindeki uzlaşı yeterli olur."

Herkesin hesabı olacak

Fonun kaynağı konusunda çok uç fikirler olduğunu dile getiren Bakan Çelik, “Örneğin İşsizlik Sigortası Fonu'nda 50 milyardan fazla para birikti. Bu para işsize yeter. Artık bu fona kesintiyi durdurup aynı kesintileri Kıdem Tazminatı Fonu için yapalım, işsizlik fonu da nemasıyla kavrulsun diyenler var. Öyle ya da böyle fon kurulacaksa parası yine işverenden çıkacakî dedi. Herkesin bankada kişisel hesabı olacağını, hak kayıpları olmadan, kazanılmış haklara dokunmadan sorunu çözmek istediklerini dile getiren Çelik şunları söyledi:

“1 yıla 1 maaş ikramiye mevcutta var. Ancak yeni bir sistem gelince eskisiyle karıştırmamak gerekiyor. Aksi halde kazanç-kayıp diye hesap yapılır ki bu doğru olmaz. Hak hukuk olacak. Mevcut sistem 1970'leri yenisi ise geleceği kurguluyor. Yeni sistem kendi içinde değerlendirilmeli. Tazminat alamayan milyonlarca insanı da düşünmek zorundayız."

 

Bu haber toplam 2786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri