Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'daki 3. hava limanının ayrıntıları açıklandı!

13.08.2012 10:26
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’a 3’üncü havalimanı’nın ayrıntılarını ilk kez açıkladı.

Yıldırım, “Maliyeti en az 10 milyar TL. Eylülde ilana çıkar, bu yıl ihaleyi bitiririz. Dünyanın 3’üncü büyük havalimanı olacak. Dev uçak A-380 inebilecek” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2023 projeleri arasında yer alan İstanbul’a 3’üncü Havalimanı’nın ayrıntılarını ilk kez açıkladı. Yıldırım, projenin en az 10 milyar TL’ye malolacağını belirterek, birçok yabancı taliplinin bulunduğunu bildirdi. Yıldırım, “Havalimanına dev Airbus A-380 uçakları da iniş yapacak. Pisti dünyanın 3’üncü veya 4’üncü büyüğü olacak” dedi.

İhale 2012’de bitecek

Yıldırım, Kütahya’da İstanbul’a inşa edilecek 3’üncü havalimanı projesini anlattı. Yıldırım, yıl sonuna ihalesini bitirmeyi planladıkları 3’üncü Havalimanı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kamulaştırma çalışmaları başlayan 3’üncü havalimanında Yüksek Planlama Kurulu kararının çıkmasıyla eylül ayı içerisinde ihale ilanına çıkmazı planlıyoruz. İlan eylülü geçmez. İhale ilanı çıkınca iki ay süre veririz. Hedefimiz bu sene bitmeden ihaleyi sonuçlandırmak.

Dünyadan talip çok

Talipliler var, gelen giden çok. Almanlar, Çinliler, Fransızlar, Körfez ülkeleri, Katar, Dubai, Japonlar ihale için talip oluyorlar. Yerli yatırımcılar da var, yani ‘var oğlu var’. Her yerden ilgi var da önemli olan ilgi değil. Dosya teklif görmeden bir şey diyemiyoruz. 3’üncü köprü ihalesinde de birçok yabancı talipliye rağmen ipi bir Türk şirketi göğüsledi. Dünyanın hiçbir yerinde yaprak kıpırdamıyor, bizde milyar dolarlık projeler gırla. İnşallah bunu da Türk şirket alır.

İlk aşama 10 milyar TL

Havalimanı faz faz inşa edilecek. Maliyetin 10 milyar TL’yi aşacağını tahmin ediyoruz. Teklif ne gelecek onu bilemeyiz şimdi. Tahminimiz bu. Ama havalimanını dört başı mahmur açmak için böyle bir yatırım gerekli.”

Parmakla gösterilecek

Projenin mimarisine yönelik şirketlere proje empoze etmeyeceklerinin altını çizen Yıldırım, “Şu projeyi yapın demiyoruz. Firmalara biz ihtiyacı belirtiyoruz, herkes kendi projesiyle teklif verecek. Ancak planladığımız havalimanı dünyada beş parmakla sayılacak meydanlardan birisi olacak. İlk etapta 750 bin metrekare kapalı olacak. 60 metreye 3 bin 570 metre büyüklüğüne dev Airbus A-380 uçaklarının ineceği pistler olacak. Tamamlandığında dünyanın üçüncü ya da dördüncü büyük meydanı olacak“ dedi.

150 milyon yolcu

Havalimanı tamamlandığında yılda rahatlıkla 150 milyon yolcuyu kaldıracak bir kapasiteye sahip
olacağını anlatan Yıldırım, şunları söyledi: “Büyük bir proje. Hepsi aynı anda yapılmayacak. İlk etap öncelikle 80-90 milyon yolculuk için olacak. Yatırım 4.5-5 milyar Euro’dan az değil. Tahmin bu, gelen teklife bakacağız. Havalimanının işletme süresi, yolcu garantisi gibi ihale şartları üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Şartname hazırlıkları devam ediyor. Proje ne kadar zaman için fizıbl hale geliyorsa ona göre belirlenecek.”

Kredi sıkıntısı olmaz

3. köprüde şirketin kredi beklemeden inşaata başlayacağını belirten Yıldırım “Kredi beklenmeyecek zaten öz kaynakla inşaata başlayacaklar, anlaşmamız öyle. O bakımdan zaman kaybı şimdilik söz konusu değil” dedi.

Bu haber toplam 13330 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri