Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte ANAR'ın İstanbul ve Ankara tahmini

30.01.2014 01:52
2009 seçimlerinde en yakın oy oranını anketler aracılığıyla belirleyen ANAR'dan bu kez 30 Mart seçimleri için tahmin geldi.
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 17 Aralık'taki soruşturmanın AK Parti'nin seçmeniyle olan duygusal bağını artırdığını iddia etti. CHP'nin Ankara'da yanlış bir aday belirlediğini bu nedenle seçimi kaybedeğini söyleyen Uslu, İstanbul'da da durumun değişmeyeceğini; ancak İzmir'de hala CHP'nin önde olduğunu ileri sürdü.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 24 TV'de gazeteci Elif Çakır'ın sorularını cevapladı. AK Parti'nin yerel seçimlerde yüzde 40'ı geçmesi halinde başarılı sayılacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek turda biteceğini anlatan Uslu, son olayların AK Parti'nin seçmeniyle olan duygusal bağını güçlendirdiğini savundu. İşte Uslu'nun seçimlerle ilgili tahminleri;
 
ANKARA VE İSTANBUL'DA NE OLACAK?
 
Her şey aynı, değişen bir şey yok. Bence CHP hayatının hatasını yaptı. Ankara'da merkez sağdan herhangi birini aday gösterse MHP'den oy alırdı. Genel seçim oyu yüzde 30, yerel seçimlerde de yakın oy aldı. CHP'nin Ankara'da kazanabilmesi için başka partiden oy alması lazım. AK Parti, MHP, CHP var. MHP'nin 15, CHP'nin 30, AK Parti'nin 48 oy oranı var. AK Parti'den CHP'ye oy geçişkenliği yok. AK Parti ile MHP arasında oy geçişkenliği var. Tüm Türkiye'de bu böyle, AK Parti ile MHP, MHP ile CHP arasında oy geçirgenliği var. İç Anadolu'da bu yok. Şu an CHP'ye gitmiş biri var, Ankara'yı alabilirdi ama bu adayla alamaz. MHP üst yönetimi Mansur Yavaş'ın partisine ihanet ettiğini düşünüyor, MHP yöneticileri hainlikle suçlanırken, nasıl gidilir de ülkü ocaklarından birileri Yavaş'a oy verir. O parti içi disiplin çok güçlüdür orada. MHP'li taban ona oy vermez, illa oy verenler çıkacaktır. Ama aradaki makas yüksek, AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 30. AK Parti'den giden oy da olabilir, CHP seçmeninde Alevilerden oy vermeyecekler var, CHP üst yönetimi diyelim ki bu tabanı ikna etti. Mansur Yavaş MHP içinde iyi bir figürken CHP içinde bunu kaybetti. Karayalçın yüzde 30 olan oy oranın yüzde 34'e çıkardı, ancak o kadar olur. Ankara'da bu ittifak bitti, merkez sağdan herhangi biri olsa bu ittifak kurulabilirdi.
 
İZMİR'DE DURUM NE OLUR?
 
İzmir'de son genel seçimlerde yüzde 7 fark vardı. Binali Yıldırım ile bu kapatılır diye düşünüldü, makas biraz daha daralmıştı ama İmbat operasyonuyla bu algıyı ölçemedik. Ama iş biraz daha zorlaştı. İlçeler de açıklandı.
 
İstanbul ve Ankara'da AK Parti kesin, İzmir'de CHP favori.
 
"İLK TURDA SEÇİM BİTER"

Eğer yüzde 40'ı geçerse cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda biter, AK Parti'nin gösterdiği aday kazanır, Hüseyin Çelik demişti, Erdoğan adayımız, seçilir. Bu sefer Kürtler de sandığa gidecektir, bence yüzde 50'nin de üzerinde bir rakamla seçilir.
 
Ben genel seçimde sıkıntı yaşayacağını sanmam. Her şeyi kazanmış bir parti zaten. Bence seçimlerin erkene alınması mantıklı olur. Toplumun başbakan adayı olarak oy verdiği insan başbakanlığı bırakıp başka bir göreve geçecek, Turgut Özal döneminde de bu oldu, yeni başbakan geliyorsa, erken seçim olmalı. En erken yapılacak tarih Kasım ayıdır, Haziran'a kadar 5-6 ay, var, bu öne çekmek sayılmaz zaten. Çok da bir şeyi olmadı. O yüzden hızlandırılmış seçim diyelim.
 
"ANKETLERDE YANILDINIZ MI?"
 
Biz mesela 2009 yerel seçimlerinde yüzde 40 dedik, Muhsin Yazıcıoğlu şehit oldu, yüzde 1.5 artış oldu BBP oylarında, 38.5 olarak gerçekleşti. Bu 2-3 puanlık hata paylarıyla olur zaten. Diğer seçimleri bildik 0 hata ile. Abdülkadir Bey zaten yazmıştı, 49-25-13 demiştik, yanılmadık. Zaten arkadaşımız espri yaptı, artık ANAR'a sorarız diye. İl il oy tahminleriyle ilgili bir çalışma yapacağız

Bu haber toplam 3262 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri