Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Büyük Faciadan Döndü

15 Şubat 2009 / 03:01
Eylem hazırlığı içindeki PKK bombacısı, İstanbulda polis merkezine saldırıyı gerçekleştiremeden yakalndı
15 Şubat 1999 yılında yakalanarak Türkiye’ye getirilen bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanışını protesto etmek için bombalı eylem hazırlığında olduğu öne sürülen bir kişi ile bu kişiye yardım ve yataklık ettikleri belirtilen 6 kişi İstanbul polisinin istihbarat çalışması sonucu tespit edilerek yakalandı. Bombacının saldırıda kullanacağı plastik patlayıcıyı getiremediği için, piknik tüpünün içerisine maytap tozu ve demir parçaları yerleştirilerek cep telefon düzenekli bomba imal ettiği anlaşıldı.

IRAK'IN KUZEYİNDEN GELDİ

Edinilen bilgiye göre Irak'ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarında bomba eğitimi alan örgüt üyesi, 1.5 ay önce İstanbul'a geldi. İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’ye giriş yapan bombacıyı adım adım takip etti. Takibe alınan bombacı İstanbul’a geldikten sonra örgüt üyeleriyle bağlantıya geçti.

PATLAYICI GELMEDİ, KENDİ ÜRETTİ

Saldırıyı planlayanlar polis tarafından telefon ve fiziki takip altına alındı. Polisin tespitlerine göre; bombacının İstanbul'a gelmesinden 15 gün sonra, örgüt üyesi bir kurye saldırıda kullanılacak bombayı Irak'ın kuzeyinden getirecekti. Ancak kurye bombayı getiremedi. Bunun üzerine bombacı kaldığı evde, piknik tüpünün içerisine maytap tozu ve demir parçaları yerleştirerek cep telefonu düzenekli bomba imal etti.

HEDEF POLİS MERKEZİYDİ

Bombanın hazırlanmasından sonra bombacı ve örgüt üyeleri saldırı düzenlenecek olan yerlerle ilgili keşif çalışmasına başladı. Polis merkezi yakınlarında keşif çalışması yapıldığını tespit eden ekipler, operasyonu başlattı. Perşembe sabahı 05.30 sıralarında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Harekat timlerinin desteğiyle birlikte hücre şok baskınlar düzenledi. Yapılan baskınlarda bombacı ile birlikte 7 kişi yakalandı. Hücre evinde, içerisine maytap tozu ve demir parçaları yerleştirilerek telefon düzeneğine bağlanan piknik tüpü bombası ve bomba yapım malzemeleri ele geçirildi. Diğer adreslerde ise çok sayıda örgütsel doküman bulundu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri