Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu otobüsler ışığa takılmayacak

02.09.2012 15:37
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Otobüs yolu projesi hakkında bilgi verdi ve bunun Türkiye’de ilk defa yapılan bir uygulama olduğunu anlattı.

'OTOBÜSLER IŞIĞA TAKILMAYACAK'

Avrupa’da gördükleri ve inceledikleri bu uygulamanın İstanbul’da ilk etabını bir cadde üzerinde gerçekleştireceklerini kaydeden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bariyerlerle yolu ayırmayacağız. Sabah 07.00-10.00 ile akşam 16.00-20.00 aralığında buradan sadece otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek ve daha rahat hareket ettirebilmek adına yapılan bir çalışmadır. Burada ayrım sadece renklerle, ufak bir yazı ile belirtilecek. EDS kameralarla tespit edilecek. Uygulama saatlerinde oraya özel araç giremeyecek. İleri de bu tip yerlere 3 yolcu ve fazlasını taşıyan normal araçlarda girebilecek.”

Tercihli otobüs yolundan giden otobüslerin kavşaklara geldiğinde kırmızı ışık yanıyorsa 100 metreden algılanacağını dile getiren Topbaş, bu ışıkların yeşile döneceğini, bu sayede otobüslerin hiç beklemeyeceğini söyledi. Topbaş, daha akışkan, daha doğru daha hızlı erişim imkanı veren bir sistem uygulamaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 22270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri