Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un otobüsleri Pakistan'a hediye edildi

14.03.2012 10:45
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan Ikarus otobüslerden 100 tanesi Pakistan'a hediye edildi.

Pakistan'ın Lahor kentine metrobüs hattı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım A.Ş, Çin'den metrobüs siparişlerinin gecikmesi üzerine belediyenin elinde bulunan Ikarus otobüslerden 100 tanesini hediye etti.

Lahor Metrobüs Hattı ve Lahor Katı Atık Tesisi'nin açılış törenlerine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pakistan'daki temasları ile ilgili bilgi verdi.

Pakistan'da Pencap Eyalet Başbakanı Muhammet Şahbaz Şerif'le görüştüğünü belirten Kadir Topbaş, kendi adının verildiği Jinnah Bulvarı'ndaki 'Kadir Topbaş Kavşağı'nın hizmete girmesiyle yapılan törene de katıldığını söyledi. Kadir Topbaş "Lahor'da iki Türk firmasının yaptığı katı atık tesisini açtık. Lahor'un bu en büyük sorunu böylece çözülecek. Günde 5 bin ton çöp üreten bir kent. İkinci günkü temaslarımızda metrobüs hattını hizmete açtık. 30 km'lik bir hattın ilk 8 km'lik kısmını açtık" dedi.

100 İKARUS HEDİYE

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Lahor metrobüs hattında çalışacak olan otobüslerin Çin'e sipariş edildiğini ancak bu siparişlerin gecikeceği için İstanbul Belediyesi olarak halen ellerinde bulunan işletmeden aşamalı olarak çıkartılan 300 İkarus otobüsten 100'ünü Lahor'a hediye ettiklerini belirterek "İkaruslar artık miadını doldurdu. Bu nedenle 100 adetini kardeşlik nişanesi olarak kendilerine hediye ettik. Elimizdeki yedek parçaları da vereceğiz. Çünkü artık kullanmıyoruz. Kendileri bize yeni metrobüsler Çin'den geldikten sonra bu otobüsleri iç taraflarda köy yollarında kullanacaklarını söylediler" diye konuştu.

Bu haber toplam 2378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri