Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

QUARESMA'NIN KADRO DIŞI KALMASINA ÜZÜLÜYORUM

01.11.2012 17:32
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR’UN TEKNİK DİREKTÖRÜ CARLOS CARVALHAL SKYTURK360’A KONUŞTU

CARLOS CARVALHAL

Şu anda ligin ortalarındayız. Daha iyisini yapabilirdik. Daha iyi yerlerde olabileceğimizi düşünüyorum. Zor maçlarda iyi oynayıp, iyi sonuçlar alıyoruz. Beşiktaş hakkında konuşmam doğru olmaz. Geçen sene Beşiktaş ile çok iyi iş çıkardık. Çalıştığımız şartlarla inanılmaz bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bu sene için bir şey söyleyemem. O benim problemim değil. Quaresma inanılmaz bir oyuncu. Futbol oynaması gerekiyor. Quaresma’nın kadro dışı kalmasına üzülüyorum. Futbolun Quaresma gibi fantastik oyunculara ihtiyacı var. Beşiktaş’ta oynaması lazım.

 

Yarı Portekizli yarı Türk gibi oldum. Tabiki haliyle iki ülke arasındaki mantelite farkını çok iyi anlayabiliyorum. Burada çok fazla bireysel performansa önem veriliyor. Benim ülkemde çok daha fazla takım performansına önem verilir. Eğer siz takım performansına daha çok önem verirseniz, takım içerisindeki oyuncuların egosu ortaya çıkmaz. Eğer kazanılan galibiyetleri ya da başarıları bir kişiye bağlarsanız ve herkes o kişi hakkında konuşursa, bazen olduklarından çok daha fazla kendilerini önemli düşünebiliyor oyuncular.

Şunu unutmamamız lazım. Bir oyuncu sadece makinanın parçası aslında. Eğer parça kaliteli ve güzelse makina çok daha iyi çalışır ama o parça olmadan da makinayı çalıştıramazsınız, eksikliğini hissedersiniz. Bence problem burada. Bazen sistem canavarlar ortaya çıkartıyor. Eğer bir oyuncuya hakettiğinden daha fazla değer gösterilirse burada bir problem vardır.  Zaten biz de bir şekilde hepimiz bir canavarı ortaya çıkarmış oluyoruz. Hiç bir zaman bir oyuncu kulüpten daha önde olmamalıdır. Zaten Messi Barcelona için, Cristiano Ronaldo da Real Madrid için öyle. Ama şunu biliyoruz ki ikiside Real Madrid ve Barcelona’dan önemli değil. Takımlarından ayrılırsalar da bu iki takım kupalar ve şampiyonluklar kazanmaya devam edecekler. Tabiki bu tarz oyuncuları korumamız ve önem vermemiz gerekiyor. Bununda bir limiti, seviyesi var. Belki burada suç oyuncularda değil. Takımdan çok daha önemli bir hale getirilmeleri. 

 

Bence Türkiye’nin şu sıralar iki yüzü var. İçeride inanılmaz güzel bir ligimiz var. Üçüncüden onikinciye kadar çok kısa bir aralık var. Az puan farkı var. Aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu bir lig. İyi oyuncular ve koçlar var. Organizasyon da bence iyi. Mükemmel, fantastik seyirciler var. Her şey var burada. İçerde oldukça iyi yapıyoruz bence. Ama dışarıya gösterdiğimiz yüzümüz daha farklı tabi. UEFA ve Şampiyonlar Ligi’nde çok fazla puan kazanamıyor Türk takımları. Çok çabuk ve kolay bir şekilde eleniyorlar dolayısıyla da. Az puan aldığımız için daha fazla takım gönderme şansından yoksun oluyoruz. Bence bu konu hakkında insanların düşünmesi gerekiyor. Burada bahsettiğimiz konu Türkiye’deki futbolun geleceği. Bundan 25 sene önce buna benzer şeyler Portekiz’de de oldu. Ve bir gün değişim başladı Portekiz’de de. Her şey genç oyuncularla en aşağıda başladı. Biz bu devrimi gerçekleştirebilirsek eğer U20, U19 ve U18’lerde finallere gidebilirsek ondan 5-6 sene sonra belki her şey değişebilir. İspanya’da gerçekleşti bu olay. Matthias Sammerle Almanya’da gerçekleşti bu olay. Burası çok büyük bir ülke ve futbola inanılmaz bir tutku var. Çok fazla yetenekli oyuncu var. Genç oyuncuların burada taktiksel anlamda gelişmeye ihtiyacı var. Eğer bunu başlatabilirsek 6-7 sene içerisinde Türkiye’nin dünya çapında çok büyük bir potansiyel ülke olabileceğini düşünüyorum.

 

Fenerbahçe’nin iyi yolda olduğunu düşünüyorum. Galatasaray için de her şey açık. Büyük ihtimalle Manchester United zaten ikinci tura kalacak. Galatasaray da diğer takımlarla yarışıyor. Yapabilirler hala imkanı var tabi. Galatasaray’ın Braga’da da kazanma ihtimali var. Geçen sene Beşiktaş kazandı. Neden Galatasaray kazanamasın? Braga geçen seneden daha kuvvetli bir takım değil. Lima adında çok önemli bir forvetlerini kaybettiler. Bu sene tabiki zor bir takım ama Galatasaray’ın Cluj ve Braga’ya karşı galip geleceğine inanıyorum. Ayrıca neden Mancherster United maçını da kazanamasın? Her şey şuan için Galatasaray adına açık. Çok iyi bir takım. Çok iyi oyunculara sahipler. Fantastik bir koçları var.  Çok büyük bir takım. Her zaman onları destekleyen önemli bir taraftar grubuna sahipler. Dışarıda da evlerinde gibi oynuyorlar. Çok büyük bir destek var onlara. İnanmaları lazım. İnanırlarsa turu geçebileceklerini düşünüyorum.

 

 İki takım içinde çok zor bir maç olacak. Bizim açımızdan baktığımızda çok büyük bir takıma karşı oynayacağız. Çok iyi oyunculara sahipler. Hepsi kendi ülkelerinde milli takım seviyelerinde oynayan oyuncular. Çok iyi ve tecrübeli bir hocaya sahipler. Bizim için çok zor. Dünyadaki her takım için Galatasaray’a karşı oynamak zor. Biz de çok iyi bir takımız. Büyük takımlara karşı sevimli, neşeli hikayelerimiz var. Genellikle takımımız bu tarz büyük maçları seviyor. Büyük takımlara karşı, büyük oyunculara karşı takım olarak oynamamız lazım. Bizim yıldız oyuncumuz tek bir kişi değil, takımın kendisi olması lazım bence. Kazanmak için şansımız var. Galatasaray tabiki favori gözüküyor ama aynı zamanda bizim de şansımız var.

 

Beklentimiz her şeyden evvel belli bir seviyede oynamak. Umarım takımım iyi futbol oynamaya devam eder. Şu dönem biraz gel gitli bir dönemdeyiz ama tabiki oyun anlamında belli bir seviyeye geleceğimizi ve bunu sürekli hale getireceğimize eminim. Tabiki dileğim şu ki eğer bazı takımlar oyuncularımızı isterlerse oyuncularımızın kafalarını karıştırmak yerine kulüple konuşmaları lazım. Doğru olan bizim başkanımızla irtibata geçmeleri. Bu tarz şeylere açığız. Tabi eğer bunlar olmazsa olaylar çok güçleşiyor. Çok fazla bir dileğim de yok aslında. Eğer sakin ve rahat bir biçimde çalışırsak güzel şeyler yapabileceğimizi düşünüyorum bu sezon.

Bu haber toplam 3090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri