Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcı Öz en yakınını bile dinlemiş!

26.07.2014 13:00
İstanbul Emniyeti'ndeki yasadışı dinlemeleri inceleyen mülkiye müfettişleri, akıl almaz bir olayı ortaya çıkardı. Düz savcı Zekeriya Öz, aleyhinde konuşan kuzeni Seyfullah Vatansever'i 'Serhat' koduyla Ergenekon'dan dinledi.

Mülkiye Müfettişleri, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün dinleme kararlarını inceledi. Bu inceleme sonucunda yaklaşık 250 kişinin yasadışı dinlendiği tespit edildi. Sözkonusu rapor doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bu dinlemeler soruşturma dosyasında yer aldı. Gözaltına alınan polislerin sorgu tutanaklarına da yansıyan bu tespitlerde çok ilginç isimler yer aldı.

KOD ADI SERHAT

Bolu'ya düz savcı olarak atanan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ün teyze oğlu Seyfullah Vatansever'i 'Ergenekon' davası kapsamında 'Serhat' kod adıyla dinlettiği belirlendi. Listede ismi bulunan Seyfullah Vatansever, iddiaya göre Öz'le ilgili 'orada burada' konuşarak dedikodusunu yaptı. Öz ise Vatansever'in ne dediğini tespit etmek için tamamıyla özel amaçları doğrultusunda kuzenini kayda aldı.

EDİP BAŞER 'RAMAZAN' CÖMERT 'FAHRİ' OLDU

Müfettiş raporlarına göre Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan'ın 'Ergenekon' kapsamında dinlendiği ortaya çıktı. Doğan'ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile eşi Mehmet Ali Yalçındağ da dinlenenler arasında. İsak Alaton'un kızı Leyla Alaton 'Leyla Altın' adıyla, öldürülen işadamı Üzeyir Garih'in kızı Dalia Garih de 'Deniz Garip' adıyla Ergenekon kapsamında dinlendi. Dinlenenler arasında gazeteciler de yer aldı. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Fatih' ve 'Fatih Altay' adı ile Ergenekon kapsamında dinlenildi. Köşe yazarı Oray Eğin de 'Orhan' ve 'Orhan Eğri' adıyla Ergenekon kapsamında dinlemeye alındı. TV Programcısı Müge Anlı da dinlenenler arasında yer aldı. Müge Anlı, organize suç kapsamında 'Müge Öztekin' adıyla dinlendi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külük, MHP'li Özcan Yeniçeri ile Gazeteci Saygı Öztürk de dinlendi. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Halit Edip Başer de Ergenekon'dan 'Ramazan' adıyla kayda alınırken, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Faruk Cömert ise Ergenekon kapsamında 'Fahri' adıyla dinlendi.

Listedeki ABD'li gazeteci

Ergenekon operasyonlarının arkasında Fetullah Gülen hareketinin olduğu teziyle rapor hazırlayan ABD'li gazeteci de yasadışı dinlemelerden nasibini aldı. 20 yıldır Türkiye'de yaşayan gazeteci Gareth Jenkings'in de Ergenekon kapsamında dinlendiği ortaya çıktı. Listede ayrıca Rıfat Hisarcıklıoğlu, İnan Kıraç, Umut Barış Erdoğan, Nurettin Veren, Mahmut Ustaosmanoğlu, Latif Erdoğan, Selami Öztürk, Osman Berk ve Prof. Dr. Ümit Özdağ da var.

Kayıtları kime sattınız?

'Casusluk' ve 'yasadışı dinleme' soruşturmalarında gözaltına alınan polislere 'Ulusal güvenlikle ilgili görüşmeleri başka yerlere servis ettiniz mi?' diye soruldu

Selam soruşturması kapsamında Başbakan Erdoğan, hükümet üyeleri, üst düzey devlet görevlileri, siyasetçiler ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı dinleyen polis çetesine yönelik yapılan operasyonla birlikte Türkiye'nin ulusal güvenliğinin nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğu da ortaya çıktı. 2 bini aşkın ismi dinleyen şebeke, devlet görevlilerinin görüşmelerine ağırlık verdi. Bu yöntemle ulusal güvenliği ilgilendiren ve gizli kalması hayati öneme sahip çok sayıda görüşme de kayıt altına alındı. Yeni Şafak, paralel örgütün dinlediği bazı görüşmelerin ayrıntılarına ulaştı.

İŞTE O KAYITLAR

Paralel yapının polis ayağına yönelik yürütülen soruşturmada örgütün dinlediği önemli görüşmelerden bazıları şu şekilde tespit edildi:

*Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın devlet güvenliği açısından önemli arz eden bir toplantıya yönelik yapılan planlamaya ilişkin telefon görüşmeleri.

*Türkiye ve Irak arasında oluşan diplomatik bir sorunun çözümüne ilişkin devlet güvenliği açısından önemli ve gizli kalması gereken görüşmeler.

*Bakanlar Mehmet Şimşek ile Fatma Şahin'in devlet politikası açısından önem arz eden birtakım görüşmeleri.

*Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in danışmanlığını yapan Adnan Boynukara ile Adalet Bakanlığı politikaları açısından gizli kalması gereken önemli görüşmeler ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ve HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan arasında büyük bir kısmının 'devlet politikası ve güvenliği açısından önem arz eden ve gizliliği korunması gereken' görüşmeler...

Hangi yetkiyle?

Dinleme skandalında parmağı bulunan polislere, sorgularında gizli görüşmeleri neden ve hangi yetkiyle takip ettikleri soruldu. Polislere şu sorular yöneltildi: 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hangi yetki ile dinlediniz? Dışişleri, Enerji, Adalet, Maliye, Tarım-Hayvancılık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlarını neden kayıt altına aldınız? Ulusal güvenlikle ilgili görüşmeleri başka yerlere servis ettiniz mi?'

Uzatmayla sınırsız dinle!

Selam soruşturmasını yürüten polislere yönelik soruşturmada yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Kanunen 3 ay olan dinleme kararları 2 kez uzatılabilmesine rağmen bazı şüpheliler için bu sürenin 6 kez uzatıldığı ve üstelik bu yönde alınan kararların soruşturma dosyasına konulmadığı ortaya çıktı. Öte yandan fiziki takip için bazı şüphelilerin araçlarına yerleştirilen dinleme cihazlarının süre bittikten sonra iptal işleminin yapılmadığı da anlaşıldı. Aynı zamanda soruşturmayla ilgisi bulunmayan ve özel hayatı ilgilendiren mahrem konuşmaların da tape haline getirildiği belirlendi. Yapılan ortam dinleme çözümlerinde 17 Aralık operasyonu ile ilgili yapılan konuşmaların tapelerde renklendirildiği de anlaşıldı.

Bu haber toplam 2002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri